W dwóch placówkach resocjalizacyjnych w Polsce ruszył projekt "Gdy zostanę MAMĄ będę kochać nad życie - dojrzałe macierzyństwo w duchu Janusza Korczaka". Dziewczęta w Falenicy i Cerekwicy Nowej na warsztatach dowiadują się, jak wypełniać rolę matki. Uczą się też odpowiedzialności i okazywania uczuć.
Projekt związany z nabywaniem kompetencji rodzicielskich został skierowany do młodych dziewcząt, które bardzo często wchodzą w rolę matki wcześnie, nie mając wizji swojej własnej przyszłości ani narzędzi do odpowiedzialnego i samodzielnego funkcjonowania.
- Uznaliśmy, że przygotowanie dziewcząt z placówek resocjalizacyjnych do roli matki, pokazanie im trudów związanych z tym zadaniem pozwoli uniknąć zbyt pochopnych decyzji o rodziecielstwie - wyjaśnia Agnieszka Sikora, prezes Fundacji po DRUGIE.
Wychowanki placówek resocjalizacyjnych pochodzą często z rodzin patologicznych, z domów, w których doskwiera bieda i brak perspektyw, ale również domów, w których nie okazuje się ciepła i miłości. Niektóre wchodząc w rolę matki chcą dać swoim dzieciom wszystko to, czego same nie miały, ale wiele z nich poddaje się i powiela schemat, w którym same wyrastały.
Projekt "Gdy zostanę MAMĄ…" ma pomóc dziewczynom i przygotować je do dojrzałych zadań, ale również ostrzec przed zbyt wczesnym zachodzeniem w ciążę.
W placówkach rozpoczęły się już warsztaty teoretyczne, na których dziewczęta dowiadują się wszystkiego o właściwym przebiegu ciąży, uczą się zasad pielęgnacji noworodka, zdrowego żywienia i rozpoznawania zagrożeń, ale również dowiaduja się o emocjach, które mogą zaburzać prawidłowy przbieg ciąży i radość z narodzin.
Jeszcze w tym tygodniu do placówek przyjadą specjalne lalki, które do złudzenia przypominają niemowlęta i które imitują ich zachowania - płaczą, wymagają przewijania, kąpania, karmienia, ale również potrzebują czułości i ciepła. Każda uczestniczka projektu będzie się opiekować taką lalką przez pięć dni.
- Dziewczyny bardzo się cieszą, że biorą udział w tym zadaniu - opowiada Halina Roszak z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej. - Zapaliły się do nowego zadania, ale trudno powiedzieć jaki będzie ich stosunek po pierwszej nieprzespanej nocy… czy nadal będą zadowolone z opieki nad lalką…?
Fundacja po DRUGIE w ramach promocji projektu przygotowała specjalną serię koszulek z napisem MAMA ułożonym z różnych przedmiotów niezbędnych w opiece nad małym dzieckiem - grzechotek, piszczących kaczuszek, butelki, smoczka. Koszulka opatrzona jest hasłem "Na bycie MAMĄ składa się wiele rzeczy".
- Mamy nadzieję, że mamy - młodsze i starsze - zechcą nosić nasze koszulki. Demostrowanie macierzyństwa to bardzo przyjemna i budująca sprawa. Każda kobieta, która jest matką wie też jak trudne jest to zadanie i jak wiele elementów wpływa na to czy wypełniamy je właściwie - mówi Agnieszka Sikora.
Koszulki można kupić na stronie internetowej fundacji: www.podrugie.pl, dochód z ich sprzedaży organizacja przeznacza na realizację celów statutowych, w tym na prowadzenie projektu "Gdy zostanę MAMĄ…"
- Liczymy, że projekt trafi również do kolejnych placówek, bo potrzeba tego działania jest ogromna - dodaje Agnieszka Sikora.
Projekt "Gdy zostanę MAMĄ" realizowany w Schrodnisku i Zakładzie dla Nieletnich w Falenicy jest dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.
Projekt realizowany w MOW w Cerekwicy Nowej jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Działanie zostało objęte honorowym patronatem Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
Źródło: Fundacja po DRUGIE