Czas pandemii pokazał siłę lokalnych wspólnot. Dzięki dobrej współpracy w społecznościach samorządowych darmowe maseczki trafiały do mieszkańców, seniorzy otrzymywali zakupy, a rodzice wsparcie w zorganizowaniu dzieciom czasu w domu. Aktywiści opowiedzieli o swojej pracy na co dzień i w czasie epidemii w internetowym filmie akcji Masz Głos, prowadzonej przez Fundację Batorego wraz z partnerami regionalnymi.
Nie było locked down
Gdy na przełomie kwietnia i maja zapytaliśmy uczestników Masz Głos – organizacje społeczne i grupy nieformalne – o ich aktywność w czasie pandemii, okazało się, że ponad 60% nadal prowadzi działania. W warunkach największych obostrzeń dostosowali profil aktywności do potrzeb, zajmując się szyciem maseczek, drukowaniem artykułów ochronnych 3D, organizowaniem środków higienicznych, przygotowywaniem lekcji jogi on-line czy prowadzeniem badań profilaktycznych w środowisku wykluczonych. Dziś wszyscy powoli wracają do inicjatyw rozpoczętych przed pandemią, o czym świadczy coraz więcej relacji z działań na stronie Masz Głos.
Zanim gala jesienią
Normalnie o tej porze roku docenilibyśmy uczestników akcji Masz Głos i ich władze samorządowe za owocną współpracę i zrealizowanie konkretnej inicjatywy lokalnej. Według zwyczaju, na zakończenie każdej edycji akcji wręczamy statuetkę Super Samorząd tym, u których wspólnota samorządowa działa; dotychczas przyznaliśmy 49 nagród (zobacz mapę nagrodzonych). W tym roku pandemia pokrzyżowała plany - musieliśmy wydłużyć edycję akcji, a galę przełożyć na jesień. Postanowiliśmy jednak spotkać się on-line i w szczególny sposób świętować naszą aktywność lokalną.
„Tu Masz Głos”
Wyprodukowaliśmy film – razem z uczestnikami akcji Masz Głos i partnerami regionalnymi: Stowarzyszeniem Bona Fides, Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem POLITES, Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych Soclab. Opowiada o tym, czym zajmują się aktywiści, a przede wszystkim, że Polska współorganizuje się i działa lokalnie. Premiera filmu – w dniu pierwotniej planowanej gali Super Samorząd, czyli 19 czerwca.
Filmowanie łączy
Choć film „Tu Masz Głos” trawa ok. 5 minut, przygotowanie go zajęło cały miesiąc i było świetną okazją do integracji w warunkach ograniczonych do jedynie zdalnych kontaktów. Na naszym profilu na Facebooku stworzyliśmy wydarzenie, w którym uczestnicy akcji Masz Głos publikowali nagrane przez siebie kadry. Zasypali nas pomysłowymi, zabawnymi scenami – rymowaną frazą, zjeżdżaniem po linie z drzewa, aktorskim gestem. W zaledwie tydzień przygotowali 42 nagrania. Po połączeniu wszystkich w całość widać, jak aktywna jest społeczność Masz Głos i że nawet zdalnie potrafi działać razem.
Akcja Masz Głos jest przedsięwzięciem wspierania aktywności lokalnej, realizowanym od 2006 r. przez Fundację im. Stefana Batorego wraz z partnerami regionalnymi – w tej edycji są to: Stowarzyszenie Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Polites, Homo Faber, Fundacja SocLab. Celem akcji Masz Głos jest angażowanie mieszkanek i mieszkańców do współpracy z władzami samorządowymi, by wspólne zmieniali najbliższe otoczenie na lepsze, wygodniejsze i bardziej dostępne dla wszystkich. Do akcji Masz Głos mogą zgłaszać się organizacje i grupy nieformalne z całej Polski, www.maszglos.pl