Jak porównać międzynarodowy festiwal jazzowy z udziałem zagranicznych gwiazd z warsztatami gitarowymi dla młodzieży wiejskiej? Wyróżnić wyścigi traktorów, działalność KGW, czy może inscenizację walk wojennych? Na te niełatwe pytania musiała odpowiedzieć Kapituła organizowanego już po raz VII Konkursu „Rodzynki z pozarządówki”
Niezwykłe zróżnicowanie 32 inicjatyw zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najciekawsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe w naszym województwie oraz ich doskonała jakość nie ułatwiała prac Kapituły.
Do wyboru były działania społeczne: na rzecz osób starszych, na rzecz osób z niepełnosprawnością czy na rzecz młodzieży, działania kulturalne o charakterze międzynarodowym, jak i bardzo lokalnym, działania służące zachowaniu tradycji i utraleniu historii, a także działania integrujące lokalne społeczności na bazie wspólnego spądzania czasu wolnego i pomocy innym. Jednym słowem: wszystkie nurty działalności pożytku publicznego.
W pierwszym etapie konkursu każdy członek Kapituły oceniał znaczenie inicjatywy dla lokalnej społeczności, jej innowacyjność i trwałość. Po drugim etapie oceny, połączonym z wizytą w terenie, każdy z oceniających stworzył listę najciekawszych jego zdaniem 10 inicjatyw. Ożywiona dyskusja spowodowała, iż przyznanych zostało 12 wyróżnień. Pozostali 4 finaliści otrzymali dyplomy uznania i mają możliwość ponownego zgłoszenia swoich inicjatyw w przyszłorocznym konkursie. Lista laureatów umieszczona jest na stronach Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Uroczyste wręczenie nagród w niezwykłej scenerii Zamku Bierzgłowskiego, z udziałem Marszałka Województwa, posłów na sejm, radnych wojewódzkich i pracowników Urzędu Marszałkowskiego było doskonałą okazja do rozmów, wymiany doświadzczeń, a także do życzenia laureatom, by ich działalność dalej się rozwijała i stanowiła przyczynek do rozwoju naszego województwa i realizacji strategii jego rozwoju.
W skład Kapituły obok przedstawicieli Sejmiku Województwa i pracowników Urzędu Marszałkowskiego zasiedli przedstawiciele organizacji organizacji pozarządowych, w tym Karol Gutsze jako Przewodniczący Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawiciele zeszłorocznych laureatów konkursu.
Udział w pracach Kapituły był działaniem społecznym, wymagającym nie tylko poświęcenia własnego czasu, ale też kilkukrotnych podróży na własny koszt, by uczestniczyć w wyjazdach terenowych. Więcej niż wystarczającą zapłatę stanowiła jednak inspiracja i pozytywna energia, którą można czerpać od wszystkich odwiedzanych organizacji.
Źródło: informacja nadesłana