Mapuj Pomoc w nowej odsłonie: mapy, tłumaczenia i rozszerzone funkcjonalności
Portal Mapuj Pomoc, stworzony przez Fundację To Proste, który od ponad 3 lat aktywnie wspiera uchodźców wojennych z Ukrainy oraz organizacje pomocowe działające na ich rzecz, jest już dostępny w nowej odsłonie. Teraz na portalu pomoc znajdą również osoby doświadczające przemocy, a także osoby uchodźcze i migranckie z innych krajów. Nowości jest jeszcze więcej!
Pomoc dla osób uchodźczych i migranckich z innych krajów
Do kwietnia 2025 roku na portalu Mapuj Pomoc można było znaleźć dwie mapy: główną mapę pomocy z miejscami wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy oraz mapę dla osób poszkodowanych w zeszłorocznej powodzi. Informacje o dostępnej pomocy publikowano także w artykułach w dziale „baza wiedzy”. Obecnie baza Mapuj Pomoc została poszerzona o nowe konteksty, a jej zakres znacznie się poszerzył.
W Polsce wciąż istnieje wiele projektów pomocowych skierowanych do osób uchodźczych z Ukrainy, natomiast nie zawsze mogą z nich korzystać osoby migranckie i uchodźcze z innych krajów (np. ze względu na odmienne przepisy prawne dotyczące ich sytuacji lub barierę językową w kontakcie z personelem).
Do tej pory, przy użyciu odpowiedniego filtra, na głównej mapie pomocy możliwe było znalezienie organizacji wspierających także wszystkich uchodźców i migrantów. Aby jednak ułatwić dostęp do odpowiedniego wsparcia tej grupie, zdecydowano o wyodrębnieniu osobnej mapy, skierowanej bezpośrednio do osób uchodźczych i migranckich z innych krajów. Można znaleźć na niej obecnie ok. 700 punktów pomocowych.
Wsparcie dla osób z doświadczeniem przemocy
Drugą nową mapą pomocy na stronie jest mapa dla osób z doświadczeniem przemocy. We współpracy z Fundacją Feminoteka i przy wsparciu UNHCR Polska zespół Mapuj Pomoc zebrał i zweryfikował informacje na temat ok. 200 organizacji i instytucji świadczących wsparcie dla tej grupy osób. Mapa uwzględnia 13 głównych kategorii pomocy (m.in. wsparcie psychologiczne, zdrowotne, prawne i inne), pomoc stacjonarną oraz online. Do bazy danych dodano także najważniejsze numery alarmowe i artykuły tematyczne.
Mapy dla uchodźców wojennych z Ukrainy i powodzian
Mapa dla osób uchodźczych z Ukrainy, która w przeszłości była główną mapą w portalu nadal funkcjonuje i jest aktualizowana. Obecnie można na niej znaleźć ponad 2300 punktów oferujących wsparcie w 13 kategoriach pomocy.
→ Sprawdź mapę pomocy dla osób uchodźczych z Ukrainy
Mapa pomocy dla osób poszkodowanych w powodzi na południu Polski powstała we wrześniu 2024 roku. Zawiera obecnie 173 aktywne punkty pomocowe.
Nowe wersje językowe platformy
Portal Mapuj Pomoc do tej pory był dostępny w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Były to języki dostosowane do głównej grupy odbiorców – uchodźców wojennych z Ukrainy oraz organizacji wspierających tę społeczność. Po dodaniu nowych kontekstów pomocy i rozszerzeniu grup odbiorców wprowadzono kolejne wersje językowe: rosyjską, hiszpańską i francuską. Wszystkie informacje na mapie, strony dotyczące punktów pomocowych oraz wybrane artykuły dostępne są w 6 językach. Dzięki temu portal będzie dostępny dla szerszej grupy osób w potrzebie, co ułatwi dostęp do kluczowych informacji i systemu wsparcia w naszym kraju.
Aplikacja Mapuj Pomoc
Aby dodatkowo ułatwić osobom potrzebującym szybki i wygodny dostęp do pomocy, uruchomiona została aplikacja Mapuj Pomoc, dostępna do pobrania bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej.
Sposób instalacji aplikacji zależy od systemu operacyjnego urządzenia.
Aby pobrać aplikację na urządzenie z systemem Android:
- Wejdź na mapujpomoc.pl
- Kliknij “Pobierz aplikację” u góry strony
- Kliknij “Zainstaluj”
Aby pobrać aplikację na urządzenie z systemem iOS:
- Wejdź na mapujpomoc.pl przez przeglądarkę Safari
- Kliknij opcję “Udostępnij” (u góry ekranu)
- Kliknij “Dodaj do ekranu głównego”
Aplikacja dostępna jest na telefon, tablet i komputer. Można z niej korzystać także bez dostępu do internetu – pod warunkiem, że została wcześniej przynajmniej raz otwarta przy połączeniu z siecią.
Dołącz do Sieci Mapuj Pomoc
Poza wszystkimi działaniami skierowanymi do osób potrzebujących, Mapuj Pomoc tworzy międzysektorową Sieć, która łączy organizacje, instytucje publiczne oraz grupy wolontariackie w celu szybszej, skuteczniejszej i bardziej skoordynowanej reakcji na potrzeby osób w kryzysie.
Jeśli chcesz działać z nami w grupach roboczych, poznać inne organizacje i wymienić się doświadczeniami lub brać udział w cyklicznych spotkaniach i szkoleniach -> dołącz do Sieci Mapuj Pomoc. Zarejestruj się, wypełnij formularz zgłoszeniowy i dołącz do Sieci zrzeszającej już niemal sto organizacji.
Kampania informacyjna
Aby informacja o nowościach w portalu dotarła do jak najszerszej grupy odbiorców, a mapy stały się skutecznymi narzędziami wsparcia zespół Mapuj Pomoc rozpoczął ogólnopolską kampanię informacyjną. Do ponad 300 punktów pomocowych w całej Polsce rozesłano plakaty promocyjne w język angielskim. Można je również pobrać, wraz z grafikami do wykorzystania w mediach społecznościowych, pod adresem: https://mapujpomoc.pl/kampania-informacyjna-2025/
Serdecznie zachęcamy do wsparcia kampanii, udostępnienia materiałów w swoich kanałach społecznościowych, a także wywieszenia plakatu w punktach pomocowych!
Źródło: Fundacja To Proste