Pod adresem mapaporadnictwa.org został uruchomiony serwis, który pomaga odnaleźć organizacje zajmujące się udzielaniem bezpłatnych informacji jak również porad prawnych i obywatelskich. Przewodnik internetowy, przygotowany przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, zawiera bazę teleadresową ponad 5000 podmiotów, informacje o zakresie ich działania oraz użyteczny poradnik dla osób chcących skorzystać z pomocy.
Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych opracował i uruchomił pierwsze narzędzie internetowe umożliwiające proste i szybkie odszukiwanie instytucji, które w różnym zakresie pomagają bezpłatnie rozwiązywać problemy prawne.
Internetowa mapa poradnictwo prawnego i obywatelskiego powstała jako użyteczna wyszukiwarka pomocy prawnej i korzysta z zebranej dotychczas wiedzy o podmiotach udzielających takiej pomocy w Polsce. W aplikacji umieszczonych zostało ponad 5000 podmiotów wraz z danymi teleadresowymi oraz opisem zakresu działania, z których mogą skorzystać wszystkie osoby poszukające bezpłatnej pomocy prawnej. Dzięki mapie dowiemy się też więcej na temat rodzajów instytucji, które świadczą w Polsce poradnictwo i specyfiki ich funkcjonowania.
– Nawet jeżeli nie natrafimy od razu na podmiot, który jest nam w stanie pomóc w danej sprawie, istnieje duża szansa, że kontaktując się z wybraną instytucją uzyskamy informację, gdzie powinniśmy szukać porady – mówi Marcin Waszak z Instytutu Spraw Publicznych, koordynator zespołu opracowującego mapę.
Wyszukiwanie podmiotów możemy zawęzić na przykład tylko do granic naszego województwa albo miasta. To jednak nie jedyna innowacja jaka została przewidziana w serwisie. Jej ważnym elementem jest też wyszukiwarka wg rodzaju problemu, z którym chcielibyśmy udać się po poradę. Dzięki niej szybciej znajdziemy pomoc adekwatną do naszego przypadku.
– Staraliśmy się, aby serwis był jak najbardziej funkcjonalny i jak najprostszy w obsłudze. Stronę będziemy chcieli w dalszym ciągu udoskonalać – twierdzi sprawujący opiekę informatyczną nad serwisem Jacek Klauze z Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Już teraz serwis umożliwia wszystkim użytkownikom weryfikację zamieszczonych w niej treści oraz pozwala zgłosić nową instytucję do bazy.
Serwis powstał w ramach projektu systemowego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce"
Źródło: Instytut Spraw Publicznych