Małpy cieszą się popularnością w sieci - zadziwiające? Niekoniecznie. Pomysłowe? Już prędzej. „Skąd się wzięły małpy w Internecie” - to oryginalny tytuł książki, która stanowi podstawę twórczego konkursu, jaki właśnie wystartował. Dla nas - dorosłych - internet to środowisko, które dorastało wraz z nami. Współczesna młodzież z kolei nie wyobraża sobie życia bez dostępu do WWW. Stąd właśnie idea książki, na której bazuje zabawa.
Właśnie wystartował konkurs, w którym biblioteki z całej Polski walczą o prymat najlepszej placówki, jaka przeprowadzi działania popularyzujące wiedzę o sieci wśród najmłodszych. Na podstawie bogato ilustrowanej, debiutującej w minionym roku książki „Skąd się wzięły małpy w Internecie” Artura Janickiego, muszą przeprowadzić twórcze zajęcia adresowane do dzieci w wieku od 8 do 12 lat.
W zabawie udział weźmie 100 bibliotek z całego kraju - zarówno tych publicznych, jak i ulokowanych w szkołach. Na czym polega cała zabawa? Każda placówka otrzyma własny egzemplarz książki „Skąd się wzięły małpy w Internecie”, którą przekażą stojąca za Programem Rozwoju Bibliotek Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg, które wydaje tytuł. Następnie organizatorzy akcji, do 31 marca br. czekają na relację z zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez startujące w konkursie biblioteki.
Do tego czasu, w każdej z bibliotek powinno się odbyć 45-minutowe spotkanie. W ich trakcie z pomocą najprostszych przyrządów: kartek papieru, flamastrów, długopisów, kredek, wcześniej przygotowanych kartek z adresami oraz opisami fikcyjnych postaci i firm, a także adresami internetowymi, będzie trzeba wykonać specjalne zadanie. Dopełnią to teksty zapisane kodem zerojedynkowym, a te miejsca, w których znajdują się komputery czy tablety, w trakcie zabawy mogą się również posłużyć tymi gadżetami.
Cały ambaras polega na tym, by opisane wyżej przybory dopasować do siebie, wskazując w ten sposób pochodzenie poszczególnych nazw, symboli, itd. Młodzi uczestnicy zabawy, po jej zakończeniu nie tylko rozumieją czym jest internet. Nie pomylą już sieci komputerowej z jaką kolwiek inną, doskonale wskażą adres internetowy, poczty elektronicznej czy poszczególne elementy, z jakich te są zbudowane. Ponadto będą doskonale wiedzieć jak zbudować dobry adres strony www i e-mail, ale też nie pomylą znaczenia kodu ASCII z jakimkolwiek innym. Domyślamy się, że większość z nas nie ma pojęcia co kryje się za tym pojęciem. Najmłodsi uczestnicy będą to mogli nam wytłumaczyć!
- Ta książka w zamyśle była adresowana do dzieci w wieku 8-12 lat, ale okazało się, że tekst jest również atrakcyjny dla dorosłych, którzy chcieliby wiedzieć, jak działa Internet - tłumaczy Dorota Górska, prezes Wydawnictwa Widnokrąg. Tłumaczy też, że książka była wynikiem prostych obserwacji, potrzeby. Autor otrzymywał od dzieci mnóstwo pytań o działanie internetu, a wydawnictwo sprawdziło, że podobnej książki jeszcze na rynku nie ma. - Stało się dla nas jasne, że trzeba ją wydać - mówi Górska.
Źródło: Technologie.ngo.pl