Jak wygląda wolontariat w Wielkopolsce? Gdzie działa jedno z najstarszych Centrów Wolontariatu? Z jakimi problemami spotykają się koordynatorzy? Jakie są dobre i sprawdzone praktyki w rozwijaniu Centrum Wolontariatu? Na te i wiele innych pytań odpowiadali koordynatorzy wolontariatu w Wielkopolsce. Na wizytę studyjną w dniach 20-22 lutego wyruszyła 28-osobowa grupa uczestników projektu "Małopolska Sieć Centrów Wolontariatu".
Wyjazd był zwieńczeniem cyklu szkoleń oraz panelu ekspertów. Pierwsza wizyta odbyła się w Lokalnym Centrum Wolontariatu (LCW) w Pleszewie, prowadzonym przez Powiatową Świetlicę Środowiskową dla Młodzieży. Następnie można było zobaczyć jak działają wolontariusze w Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, który współpracuje z LCW w Pleszewie. Drugiego dnia uczestnicy podpatrywali Piłę w działaniu, a dokładnie Centrum Wolontariatu oraz ośrodek Monar-Markot. Na zakończenie wyjazdu wszyscy przyglądali się jak działa "mózg" wolontariatu całej Wielkopolski, czyli Regionalne Centrum Wolontariatu w Poznaniu, koordynujące także Wielkopolską Siecią Wolontariatu.
Podczas spotkań wiele uwagi poświęcono tematowi finansowania Centrów Wolontariatu, współpracy z samorządami, a także temu, czym zajmują się i w jaki sposób działają LCW w Wielkopolsce. W trakcie wszystkich wizyt liderzy dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Niektórzy z nich przyznali, że sami chcieliby wziąć udział w podobnym projekcie kilka lat temu, kiedy zaczynali przygodę z tworzeniem Centrum Wolontariatu. Po oficjalnych spotkaniach, podczas wieczornych integracji, był również czas, aby to uczestnicy między sobą podzielili się doświadczeniami oraz przeanalizowali standardy dla Lokalnych Centrów Wolontariatu z Małopolski, które wypracowano podczas panelu ekspertów. Mimo wielu różnic wśród uczestników, począwszy od wieku a skończywszy na różnorodności działań, wszyscy nabrali wiatru w żagle i wiedzą, że płyną do tego samego portu, którym jest świetnie działająca Małopolska Sieć Centrów Wolontariatu.
Projekt powoli dobiega końca, ale dla wszystkich jego uczestników to dopiero początek. Od teraz w swoich miastach każda grupa ma za zadanie ulepszyć lub stworzyć Centrum Wolontariatu. Nie ma wątpliwości, że z tym zadaniem świetnie sobie poradzą patrząc na ich doświadczenie, zaangażowanie oraz wsparcie ze strony autorów projektu. Wspólnym podsumowaniem całej wizyty studyjnej jest hasło, które wszyscy uczestnicy zgodnie powtarzali, że mimo wszystko wolontariat zawsze ma sens!
Anna Donabidowicz
Projekt „Małopolska Sieć Centrów Wolontariatu” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.