Tylko dwie osoby do 24 marca 2014 roku zgłosiły swe kandydatury do Komitetu Sterująco-Monitorującego Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Tymczasem organizacje pozarządowe mają być tam reprezentowane przez sześć osób. Dlatego Rada Działalności Pożytku Publicznego rekomendowała przedłużenie naboru do 8 kwietnia 2014 r. To jedna z wielu spraw, którymi Rada zajęła się podczas swego posiedzenia we wtorek, 25 marca 2014 r.
Rząd – na prośbę sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej – przygotowuje opinię na temat ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego. Jest to druga „odsłona” prezydenckiej ustawy, która pierwotnie nosiła tytuł „o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego”.
Zespół pracujący w Kancelarii Prezydenta pod kierownictwem ministra Olgierda Dziekońskiego wprowadził do projektu zmiany i jako nowy złożył w sejmie pod koniec sierpnia 2013 roku. Tym razem ustawa nosi nazwę „ o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego”.
Po pierwszym czytaniu projekt trafił do sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Odbyło się nawet wysłuchanie publiczne w sprawie tej ustawy – zdominowane przez głosy odnoszące się jedynie do fragmentu tego aktu, poświęconego referendom lokalnym.
Minęło kilka miesięcy i o stanowisko w sprawie projektu został poproszony rząd.
Inicjatywa lokalna według Kancelarii Prezydenta
– Ponieważ Rada do tej pory nie miała okazji oficjalnie konsultować tego dokumentu, może warto, aby się teraz wypowiedziała. Na przykład w sprawie inicjatywy lokalnej. Proponowane w tym projekcie przepisy zupełnie zmieniają ideę tej inicjatywy – przekonywał Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej podczas posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego, które odbyło się 25 marca 2014 r.
Rzeczywiście – art. 65. prezydenckiego projektu przewiduje zmiany w tej części ustawy o działalności pożytku publicznego, która dotyczy inicjatywy lokalnej. W nowym brzmieniu samorząd miałby przekazywać dotacje na realizację inicjatywy lokalnej (w obecnych przepisach – wspiera jej realizację, ale bez przekazywania wnioskodawcom środków pieniężnych), a ponadto miałby sam ustalić – w drodze uchwały organu stanowiącego – osobny tryb konkursowy dla tych inicjatyw. Dotacja na dofinansowanie inicjatywy lokalnej nie mogłaby przekraczać równowartości 100 tys. euro.
Projekt wprowadza także pojęcie komitetu aktywności lokalnej i stowarzyszenia aktywności lokalnej.
– Wydaje się, że te koncepcje nie uwzględniają wyników prac nad zmianami w ustawie o stowarzyszeniach, które także prowadzone są w Kancelarii Prezydenta – dodał Krzysztof Więckiewicz.
– Zespół ministra Dzieĸońskiego pracuje nad tym projektem od dwóch lat – wyjaśniał obecny na posiedzeniu Rady Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP. – Projekt był starannie dyskutowany ze stowarzyszeniami samorządu terytorialnego, a także z organizacjami pozarządowymi. Po pierwszej krytyce – uległ rewolucji. I o ile pierwsza część ustawy nie budzi kontrowersji i jest zgodna z naszymi pracami nad ustawą o stowarzyszeniach, o tyle druga jej część rzeczywiście nie została poddana gruntownej dyskusji. Zwrócę na to uwagę, te zapisy też muszą być zgodne z jakimś porządkiem.
Rada przygotuje stanowisko
Organizacje pozarządowe brały udział w kształtowaniu przepisów pierwszej wersji tej ustawy. Zgłosiły ponad 100 uwag do tego projektu. Nigdy jednak nie doczekały się ze strony Kancelarii Prezydenta jakiejkolwiek reakcji na nie.
– Jest tu dużo bardzo ciekawych rozwiązań wzmacniających pozycję obywatela w samorządzie, dlatego chciałbym, aby ten projekt miał swój byt w przyszłości – komentował Kuba Wygnański, członek RDPP. – Ale obawiam się, że dopóki nie „wyjmie” się z tej ustawy referendów, to z nią nie ruszymy. A jako organizacje pozarządowe jesteśmy tylko małym listkiem wobec sił, które za to odpowiadają.
Mimo to ustalono, że RDPP przygotuje swoją opinię na temat projektu ustawy i zostanie on dołączony do stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Wiadomo, że swoje wątpliwości co do zapisów znajdujących się w projekcie zgłaszali już przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Mało chętnych do monitorowania FIO
Podczas swego posiedzenia Rada Działalności Pożytku Publicznego rekomendowała także dwóch swoich członków do Komitetu Sterująco-Monitorującego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Są to Krzysztof Balon i Jakub Wygnański oraz ich zastępcy odpowiednio: Cezary Miżejewski i Tomasz Bilicki.
Przypomnijmy: KSM FIO ma liczyć 17 członków w tym: 8 reprezentantów strony rządowo-samorządowej, 6 reprezentantów strony pozarządowej (wyłonionych w drodze otwartego naboru), 2 reprezentantów strony pozarządowej wyłonionych spośród członków RDPP ze strony pozarządowej oraz jednego reprezentanta Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Nabór kandydatów do reprezentowania w Komitecie strony pozarządowej zakończył się 24 marca 2013 r. W tym terminie do Departamentu Pożytku Publicznego wpłynęły dwa potwierdzone zgłoszenia. Departament spodziewał się jeszcze kilku.
– Jeśli jednak Rada ma rekomendować sześć osób do Komitetu, to zastanawiam się, czy będzie z kogo wybierać – powiedział Filip Kołodziejski z DPP.
Wobec tego RDPP rekomendowała przedłużenie o dwa tygodnie terminu naboru kandydatów do KSM FIO. Depatament Pożytku Publicznego czeka na nie do 8 kwietnia.
Ponad to podczas posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego 25 marca 2014 r. m.in.:
- Marcin Wojdat zaprezentował zmiany do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wypracowane w trakcie spotkań Zespołu ds. Prawnych i Monitoringu – ustalono, że wypracowany materiał zostanie przekazany posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu z podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
- Małgorzata Steiner z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przedstawiła informacje o nowej ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych – Kancelaria Prezydenta planuje uroczyste podpisanie ustawy przez Prezydenta 1 kwietnia 2014 r.
- Krzysztof Więckiewicz i Jakub Wygnański poinformowali o stanie prac nad programem współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z organizacjami pozarządowymi.
- Krzysztof Balon zrelacjonował spotkanie pozarządowej części Rady z organizacjami pozarządowymi z 24 marca 2014 r. Więcej można o tym przeczytać tutaj: Rada: opiniująca czy stanowiąca?
- Dyskutowano o konieczności przyspieszenia prac związanych z zapewnieniem udziału przedstawicieli organizacji pozarządowych w komitetach monitorujących programy operacyjne.
- Powołano zespół doraźny ds. monitorowania polityki senioralnej, który ma doprowadzić do wypracowania procedury monitorowania Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych. W jego skład weszli ks. Stanisław Słowik, Tomasz Bilicki oraz Teresa Tiszbierek. 2 kwietnia 2014 r. zespół ten spotka się z Marzeną Brezą, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS oraz dr Jolantą Perek-Białas, zastępcą przewodniczącego Rady ds. Polityki Senioralnej.
- Ustalono, że Rada wyśle list do marszałków Sejmu i Senatu oraz do Prezydenta w sprawie m.in. pominięcia w projekcie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obecności przedstawicieli organizacji pozarządowych w Radzie Rynku Pracy na poziomie ogólnopolskim. Ustawa ta – mimo że przygotowywania w MPiPS – nie trafiła do zaopiniowania przez RDPP. Obecnie pracuje nad nią już komisja senacka.
Następne posiedzenie Rady zaplanowano na 3 czerwca 2014 r.
Źródło: inf. własna