W Malborku powstał drugi w województwie pomorskim Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny dla osób z autyzmem i ich rodzin z powiatów nowodworskiego, malborskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego
31 stycznia 2013 roku, w obecności Wicestarosty Powiatu Malborskiego Waldemara Lamkowskiego w Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno Wychowawczym w Malborku została podpisana umowa pomiędzy Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska a Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się z Malborka, na mocy której od 1 lutego 2013 roku rozpoczął działalność Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny dla osób z autyzmem i ich rodzin.
Jest to już drugi, po Kobysewie, punkt tego typu działający w naszym województwie w ramach Programu Zrozumieć Autyzm.
Do Punktu mogą zgłaszać się rodzice dzieci, u których istnieje podejrzenie występowania autyzmu z terenów powiatów nowodworskiego, malborskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego.
Osoby zainteresowane mogą dzwonić pod numer telefonu: 694 813 311 (Pani Joanna Skwira), po godzinie 18:00.
Powstanie Punktu jest efektem wprowadzania programu „Zrozumieć Autyzm” - Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz ich Rodzinom”. To wspólny program Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, który od września 2012 roku jest realizowany na terenie województwa pomorskiego.
W ramach Programu „Zrozumieć Autyzm” 60 osób z powiatu malborskiego, nowodworskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego w styczniu i lutym 2013r. zostanie przeszkolonych z zakresu terapii behawioralnej. Osoby uczestniczące w szkoleniu, to nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy MOPSów, PCPRów, PPP itp. Dzięki naszemu Programowi przeszkoliliśmy już 120 osób z województwa pomorskiego.
W tym roku Program „Zrozumieć Autyzm” obejmie także województwa warmińsko- mazurskie i kujawsko-pomorskie.
Zadaniami Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego będzie:
a) wydawanie opinii diagnostycznych,
b) informowanie rodzin dziecka autystycznego o różnego rodzaju świadczeniach, do których ma prawo osoba niepełnosprawna, takich jak wczesne wspomaganie, kształcenie specjalne oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze, itd ,
c) prowadzenie indywidualnych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z autyzmem,
d) prowadzenie zajęć psycho-edukacyjnych i szkoleń dla rodziców,
e) opracowywanie indywidualnych programów dostosowany do poziomu rozwoju dziecka,
f) współpraca ze szkołami i przedszkolami, w tym:
- prowadzenie szkoleń odpowiadających na doraźne potrzeby placówki oraz jej nauczycieli
- współpraca z nauczycielami uczącymi w swoich klasach / oddziałach przedszkolnych dzieci ze spektrum autyzmu.
Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym, trwającym przez całe życie. Objawia się przed 3 rokiem życia zaburzonym rozwojem społecznym, zaburzonym rozwojem komunikacji oraz wąskim i sztywnym repertuarem zainteresowań i zachowań.
Osoby z autyzmem poddane wczesnej intensywnej terapii mają szansę na rozwój, przezwyciężenie wielu autystycznych ograniczeń i życie w społeczeństwie. Jeśli nie są objęte specjalistycznym wsparciem, przejawiają często głębokie zaburzenia funkcjonowania. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych” - (Autism Spectrum Disorder (ASD) W Polsce nie jest znana dokładnie liczba osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu . Przyjmując zachodnie współczynniki, według których 1 na 110 dzieci cierpi na ASD, a 1,68 na 1000 dzieci na autyzm dziecięcy, można szacować, że mamy w Polsce 347 000 osób z ASD i 64 000 osób z autyzmem dziecięcym.
„Zrozumieć Autyzm” - Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz ich Rodzinom” - wspólny program Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku. Celem programu jest między innymi rozpoznanie potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych osób autystycznych, pomoc terapeutyczna, szkolenia dla osób i środowisk zaangażowanych w pracę z takimi osobami, a także budowanie systemu wolontariatu i partnerstwa na rzecz pomocy osobom autystycznym oraz ich rehabilitacji i aktywizacji zawodowej. Program będzie również upowszechniać wiedzę o autyzmie i problemach z nim związanych.
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także – poprzez różne narzędzia finansowe – pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności, czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku już od 20 lat zajmuje się pomaganiem osobom z autyzmem i ich rodzinom. Celem działań Stowarzyszenia jest organizowanie systemu wsparcia dla osób z autyzmem od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały w ramach programu Żyć Razem.
Stowarzyszenie:
- prowadzi Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku i Gdyni
- popularyzuje problematykę autyzmu
- organizuje konferencje i sympozja naukowe
- we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej z 5 gmin województwa pomorskiego realizuje specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z autyzmem.
-organizuje miejsca pracy chronionej. Prowadzi punkt poligraficzny, w którym zatrudnione są dorosłe osoby z autyzmem.
- stale udziela różnych form wsparcia rodzinom oraz prowadzi dla nich poradnictwo oraz punkt konsultacyjno-diagnostyczny.
- Stowarzyszenie było trzykrotne uznane za najlepszą organizację pozarządową regionu gdańskiego i wyróżnione przez Wojewodę Pomorskiego nagrodą „Bursztynowego Mieczyka”. W 2011 roku zostało laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla najlepszej organizacji pozarządowej. W 2012 roku Stowarzyszenie otrzymało honorowe wyróżnienia „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego”, a jego przewodnicząca Małgorzata Rybicka została wybrana Gdańszczanką Roku.
Więcej informacji na stronie: www.spoa.org.pl
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku powstało w lutym 1997 r.
Inspiracja jego powstania przyszła z Gdańska. Tu w ośrodku Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku znalazł pierwszą pomoc Błażej Partyka, a jego rodzice wiele fachowego wsparcia. Po wielu wizytach z synem na konsultacjach i zajęciach osobowość Małgorzaty Rybickiej i jej determinacja doprowadziły do rozpalenia iskierki, aby podobne Stowarzyszenie powstało w Malborku.
W tamtym czasie była to jedyna forma umożliwiająca partnerski kontakt z organami administracji państwowej. Członkami – założycielami Stowarzyszenia było 15 rodziców dzieci z rozpoznaniem autyzmu. Dzięki staraniom Bożeny Partyki, jej męża, Kasi Topuszek oraz przychylności ówczesnego Kuratora Oświaty w Elblągu Pana Edwarda Murdzi ruszyły przygotowania do utworzenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku. To Kurator Oświaty zagwarantował nam pensje dla przyszłych terapeutów. Natomiast organizacja i koszty utrzymania spadły na członków Stowarzyszenia.
1 września 1997 r. to nasz największy sukces - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku rozpoczyna swą działalność. Obecnie Stowarzyszenie liczy 32 osoby wśród których są rodzice, terapeuci, osoby wrażliwe na problem.
więcej www.spoa.malbork.pl
Anita Czarniecka 508-932-133
Źródło: www.zrozumiecautyzm.eu