MAiC i stowarzyszenie Miasta w Internecie apelują do samorządów: Pomóżcie Latarnikom Polski Cyfrowej
Organizatorzy akcji Polska Cyfrowa Równych Szans apelują do samorządowców o zainteresowanie się działaniami Latarników i udzielenie im wsparcia. Mile widziane udostępnianie sal, ułatwianie kontaktów i promocja.
Korzystania z internetu w lokalnych społecznościach ma nauczyć ok. 3 tys. "latarników" - wyszkolonych wolontariuszy projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans". Celem przedsięwzięcia jest walka z cyfrowym wykluczeniem, które dotyka szczególnie osoby starsze.
Projekt od początku tego roku realizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz stowarzyszenie "Miasta w Internecie".
Przeszkoleni w umiejętnościach trenerskich Latarnicy Polski Cyfrowej rozpoczęli zajęcia z grupami pokolenia 50+. Od sierpnia do końca października przeprowadzili już 278 zajęć, poświęcając na nie – jako wolontariusze – 7851 godzin pracy. Dzięki nim pierwszy krok w cyfrowym świecie zrobiło 2351 osób.
Cieszyn, Myślibórz, Kalisz, Boguchwała, Toruń i Kiwity – to tylko kilka miejsc na mapie spotkań z ostatnich dni. Codziennie spływają relacje od co najmniej kilku Latarników. O większości z zajęć można dowiedzieć się śledząc profil programu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS na Facebooku.
W grudniu ruszy społecznościowy portal Latarnicy.pl, który zintegruje wszystkie dotychczasowe narzędzia informacyjno-komunikacyjne Polski Cyfrowej Równych Szans na Interaktywnej mapie, gdzie każdy łatwo znajdzie informacje o Latarnikach, punktach publicznego dostępu do internetu, organizacjach i instytucjach lokalnych, które wspierają PCRS.
W styczniu zacznie działać specjalny telefon kontaktowy do krajowego centrum kompetencji cyfrowych PCRS – to powinno ułatwić udział w zajęciach i umówienie spotkania.
Zdaniem Krzysztofa Głomba, prezesa Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, sukces Latarników zależy w pierwszym rzędzie od nich samych, ale niezwykle ważna jest pomoc. Udziela jej Stowarzyszenie, ale również lokalne władze, organizacje, instytucje i przedsiębiorcy.
Wsparcie – kto go udziela
Z wielu miejsc napływają już pierwsze sygnały: na różne sposoby Latarnikom pomagają samorządowcy, np. udostępniając sale, ułatwiając kontakty i promując codzienne działania. Także ułatwiając np. dojazd do mniejszych miejscowości.
Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” apeluje zatem do samorządowców o zainteresowanie się działaniami Latarników i udzielenie im wsparcia. PCRS wspomagają także regionalne i lokalne media.
Wymiana doświadczeń: spotkania i regionalne zjazdy
Latarnicy wiele mówią o tym, jak ważna jest dla nich jest możliwość spotkania we własnym gronie, wymiany doświadczeń pod okiem trenera, czy wzięcia udziału w dodatkowych szkoleniach. Program PCRS rozpoczął cykl regionalnych zjazdów Latarników Polski Cyfrowej. Organizowane będą do wiosny 2013 roku w partnerstwie z władzami województw i wspierającymi POLSKĘ CYFROWĄ RÓWNYCH SZANS regionalnymi ambasadorami PCRS.
Kolejne wojewódzkie zjazdy Latarników Polski Cyfrowej planowane są w Gorzowie (woj. lubuskie), Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) i Łodzi.
Kontakt w sprawach projektu PCRS: Artur Krawczyk a.krawczyk@mwi.pl.
Źródło: Serwis samorządowy PAP