Google potrafi skutecznie ułatwić korzystanie ze swoich produktów, implementując do nich najróżniejsze funkcje, o których nie zawsze wiemy. Spójrzmy, jakie niespodzianki kryje w sobie największa wyszukiwarka świata.
To, że Google potrafi wyszukiwać treści na podstawie obrazów, chyba wszyscy wiedzą. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że kiedy na dany obrazek (wyszukany wcześniej w Google) klikniemy prawym przyciskiem myszy, jednocześnie wciskając klawisz "S", w nowej karcie pojawią się nam wyniki wyszukiwania słów powiązanych. Zatem jeśli znajdziemy obrazy pod hasłem "marchewka", a potem na rzeczonej marchewce klikniemy PRM+S, w nowej karcie otworzą się nam wyniki dla haseł takich, jak "warzywo", "ogródek", etc. Niestety, ta magia działa tylko w przeglądarce Chrome.
Wyszukiwanie wolnych domen również stało się łatwiejsze, dzięki oferowanej przez Google sztuczce. Jeśli wpiszemy jakieś słowo w pasku adresu, bez "www" ani końcówki, poczym przytrzymamy klawisz CTRL, otrzymamy wyniki pokazujące dostępność domen .COM z naszym hasłem. Przytrzymując Shift+Enter uzyskamy wyniki dla .NET, natomiast przy kombinacji CTRL+Shift+Enter domeny .ORG. Sprytne!
Google pozwala także na wygodne wyszukiwanie muzyki, również tej, która pochodzi z zamierzchłych czasów. Wystarczy wpisać nazwę zespołu, a po prawej stronie otrzymamy informacje o kapeli oraz… przewijaną listę przebojów.
Wykorzystanie symboli. Google opiera się na niezwykle inteligentnych algorytmach, ale nawet one nie są przystosowane do interpretacji niektórych znaków tak, jak robimy to my. Dlatego warto zapoznać się z listą wykorzystywanych w algorytmach symboli i ich zastosowania:
- [+] Wyszukiwanie informacji takich jak grupa krwi [AB+] lub strona w Google+ [+Chrome]
- [@] Wyszukiwanie tagów społecznościowych, np. [@google]
- [&] Wyszukiwanie blisko powiązanych pojęć lub wyrażeń, np. [A&E]
- [%] Wyszukiwanie wartości procentowych, np. [40% z 80]
- [$] Określanie cen, np. [nikon $400]
- [#] Wyszukiwanie popularnych tematów oznaczonych hashtagami, np. [#lifewithoutgoogle]
- [-] Wskazywanie blisko powiązanych słów, n [brązowo-biały pies]
- [_] Połączone dwa słowa, np. [szybkie_sortowanie]. Wyniki wyszukiwania będą zawierać tę parę słów w postaci złączonej (szybkiesortowanie) lub ze znakiem podkreślenia (szybkie_sortowanie).
Google potrafi także wyszukiwać hasła po… kolorze. Odpowiednia zakładka znajduje się w dziale "Narzędzia wyszukiwania". Można tam zaznaczyć, jakie kolory dla danego hasła ma przefiltrować Google.
Najbardziej zaawansowana przeglądarka świata pomoże nam również z frapującymi zadaniami językowymi, a właściwie językowo-liczbowymi. Jeśli zastanawiamy się, jak poprawnie brzmi anglojęzyczna nazwa złożonego liczebnika, wystarczy wpisać np. "30968=english", aby Google natychmiast poinformowało, że to "thirty thousand nine hundred sixty-eight".
Google może być również podręcznym notatnikiem - jeśli wpiszemy hasło:
włączy się okno do wpisywania tekstu.
Możemy wyszukiwać strony podając Google jednocześnie kilka alternatywnych haseł, jakie powinny pojawić się na poszukiwanej witrynie. W tym celu należy zastosować separator OR, pisany koniecznie wielkimi literami, czyli np. "samochód OR auto OR automobil" - Google przeszuka strony pod kątem wszystkich trzech fraz.
Jak widać, nawet przeglądarka, z której korzystamy na co dzień, może kryć w sobie wiele niepoznanych funkcji. Warto z nich korzystać, ponieważ najzwyczajniej w świecie ułatwiają pracę z narzędziem wyszukiwania treści w Internecie.
Źródło: Technologie.ngo.pl