Coraz więcej gmin w Polsce, przygotowując swój budżet, korzysta z formuły budżetu partycypacyjnego. Można tu wskazać zarówno duże miasta, jak np. Poznań, a także mniejsze, jak Sopot, Płock, czy Karpacz. Idea projektu polega na szerokich konsultacjach z mieszkańcami celowości planowanych wydatków oraz wskazanie najważniejszych z nich, które powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności.
Budżet partycypacyjny od wielu lat stosowany jest w wielu krajach Europy Zachodniej i na podstawie tychże doświadczeń można stwierdzić, że ma kilka zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: zwiększenie udziału i wpływu obywateli na finanse miasta, wzrost zaufania społeczności lokalnej do działań podejmowanych przez władze gmin, wzrost wiedzy i świadomości mieszkańców na temat możliwości finansowych miast.
Zależy nam na tym, aby strona internetowa ministerstwa posłużyła jako miejsce wymiany informacji oraz doświadczeń. Dlatego zachęcamy przedstawicieli gmin, w których zrealizowano projekt do nadsyłania informacji. W tym celu przygotowaliśmy specjalny formularz w formie elektronicznej. Wyrażamy nadzieję, że zebrane informacje będą bardzo przydatne dla przedstawicieli JST, bądź mieszkańców, którzy zastanawiają nad wdrożeniem budżetu partycypacyjnego w ich miejscowościach.
Źródło: MAC