Ma się poprawić funkcjonowanie komitetów monitorujących 2014-2020
15 lipca do Warszawy zjechali się przedstawiciele NGO w komitetach monitorujących fundusze europejskie 2014+. W efekcie spotkania Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych przedstawiła Minister Rozwoju i Infrastruktury spostrzeżenia z funkcjonowania komitetów 2014-2020, z prośbą o interwencję. A MIR odpowiedział.
Uwagi te Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych 28 lipca przesłała do pani Marii Wasiak. Adresatka została wybrana nieprzypadkowo. Minister Infrastruktury i Rozwoju jest Przewodniczącą Komitetu Koordynacyjnego Umowy Partnerstwa, a zarazem kieruje resortem, który odpowiada za koordynację realizacji wszystkich programów operacyjnych w Polsce.
Problemy te na pozór wydają się prozaiczne. Ponadto kwestie te regulują art. 5 i 59 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1303/2013 z 17.12.2013 r., pkt (9) s. 5, art. 11 i 17 Europejskiego Kodeksu Partnerstwa, Wytyczne w sprawie komitetów monitorujących, Rozdz. 7, Rozdz. 8, Podrozdział 8.3. Sekcja 8.3.3, Podrozdział 8.4 Wytycznych w zakresie zasady partnerstwa oraz Regulaminy poszczególnych komitetów monitorujących. Jednak postępowanie Instytucji Zarządzających programami, a ściślej – Przewodniczących KM - według przyjętych i zapisanych zasad wciąż nie jest standardem.
"W związku z podniesionymi przez OFOP zastrzeżeniami, instytucje zarządzające (IZ) regionalnymi programami operacyjnymi zostały zobowiązane do przeanalizowania zapisów regulaminów KM oraz podjęcia działań mających na celu zapewnienie efektywnego i w pełni zgodnego z ramami prawno-proceduralnymi funkcjonowania KM".
Pobierz
-
Odpowiedź MIiR na wystąpienie OFOP w sprawie KM
pdf ・66.01 kB
Źródło: inf. własna OFOP