Miasto Lublin otrzymało wyróżnienia w czterech kategoriach w ramach nagród przyznawanych przez Fundację Inna Przestrzeń w ramach prowadzonej przez nią akcji społecznej "Włącz się w Polskę".
Wyróżnione zostały cztery działania realizowane w Lublinie w ramach następujących kategorii:
-
zapraszanie migrantów: program Study in Lublin jako zistytucjonalizowane działanie mające na celu przyciągnięcie studentów zagranicznych
-
zatrudnianie cudzoziemców w urzędach lokalnych: Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów
-
mieszkania chronione dla migrantów przymusowych: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, Urząd Miasta Lublin: w Lublinie cudzoziemcy mogą korzystać z trzech mieszkań chronionych, które zostały przekazane przez miasto i są jego własnością. Opiekę nad mieszkaniami, tak jak i kompleksową pomoc w integracji cudzoziemców, sprawuje lubelski MOPR.
- system zarządzania różnorodnością kulturową: Urząd Miasta Lublin buduje trwałe mechanizmy w Urzędzie MIasta, które pozwolą trafnie i w sposób systemowy odpowiedzieć na zwiększającą się liczbę cudzoziemskich mieszkańców Lublina.
Miasta Otwarte to działanie prowadzone w ramach akcji społecznej “Włącz się w Polskę”. Jej celem jest wyróżnienie działań samorządów miejskich na rzecz integracji imigrantów. Zjawiska migracji ludności nie należy analizować jedynie na poziomie krajowym - w miastach co raz więcej jest migranckich mieszkańców a integracja zachodzi przede wszystkim lokalnie. Akcja "Miasta Otwarte" ma na celu promowanie inicjatyw samorządów miejskich na rzecz integracji. Wybór działań miejskich, wyróżnionych w akcji "Otwarte Miasta" przebiegał dwuetapowo. Najpierw przeprowadzona została analiza różnorodnych miejskich praktyk integracji, później nominowane do wyróżnienia inicjatywy zostały ocenione przez pięcioosobowe jury, w skład którego wchodzili działacze imigranccy wywodzący się z różnych środowisk i mieszkający w różnych miastach w Polsce. W skład jury oceniającego Miasta Otwarte weszli:
- Ilaha Karimova (Azerbejdżan / Wrocław)
- Larry Ugwu (Nigeria / Gdańsk)
- Mamadou Diouf (Senegal / Warszawa)
- Natalia Gmurkowska (Ukraina / Lublin)
- Pham Phu Cuong (Wietnam / Gliwice)
W rankingu znalazły się te rozwiązania, które uwzględniały następujące kryteria:
- Zaangażowanie samorządu: wśród wyróżnionych praktyk znalazły się zarówno te inicjowane przez samorząd, jak i te, które były inicjowane przez organizacje pozarządowe i środowiska migranckie - zawsze jednak przy aktywnym, podmiotowym zaangażowaniu samorządu.
- Długofalowość: trwałe rozwiązania pozwalają w systemowy sposób odpowiadać na potrzeby migranckich mieszkańców, uniezależniają także tę kwestię od zmieniającej się kadry urzędniczej
- Kompleksowość: działania samorządu uwzględniają różne aspekty sytuacji imigrantów, starające się rozwiązywać kluczowe dla cudzoziemców problemy.
Wyróżnione działania samorządów będą co roku poddawane analizie w celu oceny realizacji wyróżnionych praktyk na rzecz migrantów. Lista praktyk Miast Otwartych nie jest zamknięta.
Wyróżnienia w imieniu Prezydenta Miasta Lublin odebrały: Pani Monika Artymiak, Dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin, Pani Małgorzata Kiszczak reprezentująca MOPR w Lublinie oraz Anna Szadkowska-Ciężka reprezentująca Kancelarię Prezydenta Urzędu Miasta Lublin. Wyróżnienia "Miasta Otwarte" zostały przyznane podczas III Forum Polityk Migracyjnych w Warszawie.
Źródło: Samorząd Miasta Lublin