Czy składając ofertę w trybie art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie musimy zapewniać wkład własny? Na te i na inne pytania organizacji pozarządowych odpowiadają pracownicy i pracownice referatu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i partycypacji publicznej w Urzędzie Miasta Lublin. Wszystkie pytania i odpowiedzi są publikowane na stronie www.ngo.lublin.eu w zakładce „najczęściej zadawane pytania”.
Na stronie Urzędu Miasta Lublin w zakładce poświęconej informacjom dla NGO powstała sekcja do publikacji najczęściej zadawanych pytań. Obecnie zakładka zawiera odpowiedzi m. in. na takie pytania: co należy zrobić, aby zorganizować spotkanie w sali obrad Rady Miasta Lublin?; czy istnieje jeden spis wszystkich działających na terenie miasta NGO-sów?; czy organizacje nie zarejestrowane na terenie Lublina mogą ubiegać się o wsparcie/powierzenie realizacji zadania publicznego?
Ostatnio opublikowano wyjaśnienie dotyczące zasad składania ofert w trybie art 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czy w takiej ofercie wymagany jest wkład własny oraz czy istnieje przepis, który wymaga wnoszenia wkładu własnego w formie finansowej. W ofertach składanych w tym trybie nie wymaga się przedstawienia przez organizację wkładu własnego finansowego czy wolontariackiego. Nie istnieje też podstawa prawna, aby wymagać wkładu własnego w takich ofertach*. Organizacja może, lecz nie musi uwzględnić go w ofercie. Należy pamiętać, że od tego zależy czy na pierwszej stronie oferty zostanie zaznaczone powierzenie (oferta bez wkładu własnego) lub wsparcie realizacji zadania publicznego.
Procedurę postępowania w sprawie zlecania realizacji zadania publicznego organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w trybie tzw. "małego grantu" określa również Zarządzenie Prezydenta Miasta Lublin z dnia 2 stycznia 2013 r., zgodnie z którym w ciągu 2 dni roboczych od dnia wpłynięcia oferty do właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej dokonywana jest jej ocena formalna. W przypadku oferty spełniającej wymogi formalne, jest ona poddawana ocenie merytorycznej pod kątem celowości realizacji zadania publicznego przez Prezydenta Miasta Lublin lub jego zastępcę, działającego na podstawie upoważnienia udzielonego przez Prezydenta. W przypadku uznania celowości realizacji zadania publicznego oferta jest publikowana, zaś uwagi zgłoszone do oferty są rozpatrywane w ciągu 10 dni roboczych od ostatniego dnia ich składania.
Więcej o ofertach składanych w trybie art. 19a przeczytają Państwo pod adresem:
http://um.lublin.eu/ngo/index.php?t=200&id=170149
http://um.lublin.eu/ngo/index.php?t=200&fid=13051
*
Art. 19a. 1. Na podstawie oferty realizacji zadania publicznego, o której mowa w art. 14, złożonej przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego uznając celowość realizacji tego zadania, może zlecić organizacji pozarządowej lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym, spełniającego łącznie następujące warunki:
1) wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie przekracza kwoty 10.000 zł;
2) zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni.
- (15) (uchylony).
- W terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia wpłynięcia oferty, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego zamieszcza ofertę na okres 7 dni:
1) w Biuletynie Informacji Publicznej;
2) w siedzibie organu jednostki samorządu terytorialnego w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń;
3) na stronie internetowej organu jednostki samorządu terytorialnego.
- Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w sposób, o którym mowa w ust. 3, może zgłosić uwagi dotyczące oferty.
- Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 4, oraz po rozpatrzeniu uwag, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie zawiera umowę o wsparcie realizacji zadania publicznego lub o powierzenie realizacji zadania publicznego. Oferta, o której mowa w ust. 2, stanowi załącznik do umowy.
- Łączna kwota środków finansowych przekazanych przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego tej samej organizacji pozarządowej lub temu samemu podmiotowi wymienionemu w art. 3 ust. 3, w trybie określonym w ust. 1, w danym roku kalendarzowym, nie może przekroczyć kwoty 20.000 zł.
- Wysokość środków finansowych przyznanych przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego w trybie, o którym mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 20 % dotacji planowanych w roku budżetowym na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3.
- Do umów zawartych na podstawie ust. 5 stosuje się odpowiednio art. 16-19.
Źródło: Urząd Miasta Lublin