Jeśli twój bliski, przyjaciel, ktoś z rodziny lub ty sam chorujesz na chorobę Parkinsona - zgłoś się do powstającego w Lublinie Stowarzyszenia "Z Parkinsonem na Ty".
Na chorobę Parkinsona chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na warunki życia, stan portfela, wykształcenie czy też miejsce zamieszkania. Zachorować może każdy, najczęściej w wieku powyżej 50 roku życia, choć zdarzają się przypadki, że choroba pojawia się wcześniej.
Chorych Polaków jest ponad 90 tys. Schorzenie dotyka prawie 1,5% populacji powyżej 65 roku życia, jest więc bardzo niepokojącym i ważnym problemem nie tylko medycznym, ale i społecznym.
Dlaczego zapadamy na chorobę Parkinsona? Nie mamy na to wpływu, choroba pojawia się wtedy, kiedy zniszczeniu ulegają komórki nerwowe (neurony) w części mózgu zwanej istotą czarną. Tym samym zapobieganie lub tzw. wczesna diagnoza są trudne. Ciągłe badania, jak na razie nie przynoszą jednoznacznych odpowiedzi na powyższe pytania.
Stąd ważne jest, aby wspólnie działać i wymieniać się doświadczeniami w postępowaniu i walce z tą chorobą. Mimo że w Lublinie i na Lubelszczyźnie są chorzy na tę przypadłość, do tej pory nie powstało żadne stowarzyszenie lub fundacja zajmująca się wyłącznie tą kwestią. Dlatego postanowiliśmy zacząć działać. Chcemy rozpocząć od założenia Stowarzyszenia o nazwie "Z Parkinsonem na Ty".
Czekamy na zgłoszenia wszystkich, którzy chcą do nas dołączyć: osoby cierpiące na tę chorobę oraz ich rodziny i przyjaciół, oraz wszystkich tych, którzy chcą działać w tym szczytnym celu. Im więcej członków stowarzyszenia, tym siła przebicia działań większa.
Pamiętajmy: pomagając teraz tym, którzy zachorowali na chorobę Parkinsona, być może w przyszłości pomożemy sobie lub swoim bliskim. Nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość.
tel. 81 740 17 55, pan Wiesław Iwaszko e-mail: ewab@albert.lublin.pl
Można również zgłaszać się do Centrum Ekonomii Społecznej w Lublinie, które wspiera organizacyjnie powstanie Stowarzyszenia "Z Parkinsonem na Ty":
20-082 Lublin, ul. Zielona 3
www.albert.lublin.pl/ces
tel. 81 532 64 37 wew. 23
e-mail: ewab@albert.lublin.pl
Czekamy na rodziny i przyjaciół osób chorych na chorobę Parkinsona oraz na samych chorych, a także na wszystkich, którzy chcą włączyć się do naszej działalności. Działając razem więcej osiągniemy.
Źródło: Centrum Ekonomii Społecznej