We wtorek, 6 sierpnia 2013 odbyło się spotkanie konsultacyjne na temat zagospodarowania Placu Rybnego w Lublinie. Organizatorzy spotkania oraz uczestniczący w nim mieszkańcy spotkali się w Trybunale Koronnym, a następnie przeszli wspólnie na Plac, gdzie wymienili się pomysłami, spostrzeżeniami i sugestiami dotyczącymi przyszłego kształtu tego miejsca. Wszyscy zgodnie określili potrzebę, jaką jest ożywienie tej przestrzeni.
Mieszkańcy bardzo często opisują Plac Rybny jako:
- ukryty w przestrzeni Starego Miasta,
- niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- mało bezpieczny i nieatrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych,
- ubogi w zieleń i miejsca zacienione,
- nieuporządkowany,
- pozbawiony elementów małej infrastruktury, takich jak ławki, fontanna, instalacja artystyczna.
Ławki, więcej zieleni, kącik dla dzieci to tylko niektóre z pomysłów zgłosznych przez mieszkańców chcących ożywić Plac Rybny. Co ważne, mieszkańcy podkreślają, że chcą, aby to miejsce stało się bardziej funkcjonalne dla nich na codzień, ale również bardziej atrakcyjne dla turystów odwiedzających miasto, którzy w obecnym kształcie Placu Rybnego, omijają go lub nawet nie wiedzą o jego istnieniu.
Podczas wtorkowego spotkania efekty swoich prac oraz doświadczenia ze współpracy z mieszkańcami okolic Placu opowiedzieli m.in. studenci zajmujący się wykonaniem projektu na ławki i siedziska. Marcin Pukas - Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Stare Miasto zapowiedział, że ławki zostaną zamontowane w sierpniu, natomiast we wrześniu pojawi się dodatkowa kamera strzegąca bezpieczeństwa użytkowników tej przestrzeni oraz kosze na śmieci. Projekty swoich instalacji zaprezentował także Jarosław Koziara, a wśród nich znalazła się m. in. ryba nawiązująca do nazwy Placu.
Marzeniem mieszkańców jest również, aby wydarzenia kulturalne nie omijały Placu, ale wręcz przeciwnie zachęcały do jego odwiedzenia. W przyszłym roku na jego terenie być może zostaną ustawione kramy Jarmarku Jagiellońskiego, co zapowiedział Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury. Zwrócił również uwagę, iż miejsce to zasługuje na cykliczne wydarzenia stale przyciągające zarówno Lublinian jak i turystów, np. bazar ekologiczny odbywający się raz w tygodniu. Wydarzenia takie na nowo definiowałyby Plac Rybny w świadomości mieszkańców.
Osoby uczestniczące we wtorkowym spotkaniu zgłosiły także potrzebę uporządkowania przestrzeni, która w tej chwili jest znacznie zaniedbana. Zwrócono uwagę na niedostateczne oświetlenie obszaru oraz nieporządek panujący na ulicach wiodących w jego stronę, np. na ul. Ku Farze, gdzie pojemniki na śmieci w znaczny sposób utrudniają ruch w stronę Placu.
Najbardziej problematyczna wydaje się być kwestia usunięcia samochodów z omawianej przestrzeni. Obecnie znaczną część Placu stanowi parking, który szpeci go, a jednocześnie czyni niebezpiecznym dla dzieci. Jednak nie rozstrzygnięta pozostaje kwestia miejsca na samochody mieszkańców pobliskich kamienic oraz dojazdu do hotelu, który ma powstać od strony ul. Grodzkiej.
Spotkanie konsultacyjne to kolejny krok na drodze do wypracownaia takiej koncepcji Placu Rybnego, która w pełni odpowie na potrzeby mieszkańców, jak również otworzy go na turystów. Mamy nadzieję, że "nowy" Plac Rybny będzie nowoczesną i zadbaną przestrzenią.
Źródło: Urząd Miasta Lublin