Odbyły się już dwa zjazdy szkoleniowe w ramach Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej organizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społecznej „Modrzew”. 24 uczestników, pracowników i wolontariuszy regionalnych podmiotów ekonomii społecznej spotkało się najpierw w Kazimierzu Dolnym, a trzy tygodnie później w Zamościu.
Uczestnicy zajęć wspólnie starali się znaleźć klucz do efektywnego funkcjonowania ich organizacji na wielu płaszczyznach – finansowej, prawnej czy jako partner dla instytucji publicznych.
Pierwszy zjazd odbył się 27 - 29 sierpnia w przemiłej kazimierskiej atmosferze, w Zajeździe Piastowskim. Grupa I prowadzona przez Magdalenę Klaus rozpoczęła zajęcia na temat ekonomii społecznej będącej narzędziem do dokonywania trwałych zmian w strukturze wykluczenia i bezrobocia. Teoretyczne założenia i rozwiązania organizacyjne jakie proponuje ekonomia społeczna przy aktywnym włączeniu pracownika socjalnego w praktyce zwiększają społeczną spójność. Znalezienie takich metod pracy socjalnej i jej instrumentów, które wymagają pracy i aktywnego uczestnictwa osób wykluczonych - tworzenie KIS-ów, ZAZ-ów oraz miejsc pracy chronionej pozwoli odciąć klientów pomocy społecznej od finansowej pomocy na jaką są nastawieni – powiedziała Katarzyna Pastuszek, uczestniczka szkolenia i pracownik socjalny Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.
Paweł Narodowiec wprowadził w tym czasie Grupę II w podstawowe zagadnienia ekonomii społecznej.
Pierwszy dzień szkolenia zakończył się uroczystą kolacją. Drugiego dnia zostały poruszone między innymi takie tematy, jak budowanie kapitału społecznego jako podstawie rozwoju społeczności lokalnych oraz znaczenie partnerstwa publiczno-społecznego (dla grupy I), a także aspekty prawne funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej i źródła ich finansowania (dla grupy II).
Ostatniego dnia kazimierskiego zjazdu Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej grupa prowadzona przez Magdalenę Klaus dowiedziała się o zasadach budowania efektywnej grupy partnerskiej, a Paweł Narodowiec przeprowadził zajęcia warsztatowe pt. „Mój projekt dotyczący ES”.
Trzy tygodnie później - 17 - 19 września, uczestnicy Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej spotkali się ponownie w Hotel Alex, w malowniczym Zamościu. Prowadząca Magdalena Klaus drugiego dnia zjazdu podkreśliła rolę instytucji publicznych i podmiotów ekonomii społecznej w budowaniu kapitału społecznego. Aneta Lepa, specjalista pracy socjalnej Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, zwróciła uwagę na problemy, jakie napotyka w swojej pracy – m.in. brak zaufania i współpracy, a także brak wiedzy dotyczącej znaczenia kapitału społecznego. Trzeba pamiętać, że budowanie kapitału społecznego to tworzenie zdrowych relacji społecznych i dobra wspólnego, a także wzrost zaufania obywateli do instytucji publicznych – powiedziała. W tym czasie Paweł Narodowiec na swoich zajęciach przedstawił projekt jako narzędzie pracy i wyjaśnił zasady aplikowania na podstawie POKL i PO FIO.
Trzeciego dnia zjazdu w Zamościu uczestnicy i prowadzący dokonali podsumowania projektu Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej. Wszyscy zgodzili się, że zajęcia były bardzo rzeczowe, a wiele poruszonych zagadnień praktycznie przyczyni się do lepszego funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej w regionie.
Beata Strzałka, wolontariuszka Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej, odniosła pozytywne wrażenie na temat Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej. Dzięki szkoleniu uzyskałam bardzo dużo informacji na temat zakładania i funkcjonowania spółdzielni socjalnej. Mam nadzieję, że dzięki szkoleniu będę mogła w rzetelny sposób przekazać pracownikom mojego stowarzyszenia w jaki sposób możemy zrealizować jeden z naszych celów statutowych i założyć spółdzielnię socjalną. Szkolenie było przeprowadzone bardzo profesjonalnie – zauważyła.
Kolejny etap Szkoły Animatorów Ekonomii Społecznej to wizyta studyjna w Wielkopolsce, gdzie uczestnicy szkolenia odwiedzą poznańską „Barkę” i inne regionalne podmioty ekonomii społecznej. Więcej informacji już wkrótce!