W województwie lubelskim, dzięki Grantowi Blokowemu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, zostało zrealizowanych 39 projektów wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Organizacje pozarządowe działające w regionie otrzymały na ten cel dofinansowanie w wysokości 10,3 mln.
Województwo lubelskie zostało uznane za jeden z czterech regionów w Polsce znajdujących się na tzw. obszarze koncentracji geograficznej (także: województwa świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie). Zdaniem grantodawcy, projekty w tych częściach Polski należało szczególnie wspierać, by zwiększyć spójność społeczno-gospodarczą w skali kraju. - Fundusze szwajcarskie pomagają organizacjom pozarządowym wyzwalać wśród mieszkańców, również tych najmłodszych, energię do działania na rzecz najbliższego otoczenia - mówi Aleksandra Rutkowska ze Stowarzyszenia Równych Szans Bona Fides, które realizowało projekt „Akademia Kobiet Aktywnych”. - Zachęcamy mieszkańców do angażowania się w sprawowanie kontroli obywatelskiej nad władzą, świadomego korzystania z praw obywatelskich, pomagania innym. Co ważne, ten egzamin z demokracji zdają wszyscy, którzy aktywnie uczestniczą w naszych działaniach – dodaje Mateusz Małyska z Fundacji Sempre a Frente, która realizowała projekt „Akcja – informacja!”.
Ponad połowa ze zrealizowanych w regionie projektów była adresowana do dzieci i młodzieży. Organizacje podejmowały przedsięwzięcia, które miały na celu podniesienie aktywności obywatelskiej najmłodszych, zainspirowanie ich do wychodzenia z inicjatywami społecznymi, edukowanie w zakresie przysługujących im praw obywatelskich oraz doskonalenie umiejętności przywódczych młodych liderów. Uczniowie brali udział w różnego rodzaju akademiach, warsztatach, debatach, wyjazdach studyjnych do zagranicznych partnerów. Zachęcano również kobiety mieszkające we wsi do włączania się w sprawy publiczne i doskonalono kompetencje lokalnych liderek, które faktycznie działają na rzecz integracji społecznej w środowiskach wiejskich. Aby osiągnąć długofalowy efekt, inwestowano także w edukację grup animatorów, którzy teraz uczą innych, jak skutecznie angażować się w sprawy publiczne.
– Szczególnie cieszy nas fakt, że na wsiach i w mniejszych miastach prężnie działają organizacje, które chcą realnie wpłynąć na podniesienie jakości życia na swoich terenach. Fundusze szwajcarskie wyszły im naprzeciw i w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych (FOP) wydzielono osobną pulę środków dla małych, mniej doświadczonych organizacji – mówi Karolina Malińska, przedstawicielka Operatora grantu.
Wszystkie projekty w jednym miejscu
Aby informować o 337 projektach realizowanych w całej Polsce dzięki funduszom szwajcarskim, powstał portal www.projektyobywatelskie.pl. W intuicyjnym poruszaniu się wśród przeprowadzonych przedsięwzięć pomaga przyjazna wyszukiwarka, gdzie można wybrać np. obszar tematyczny, lokalizację, wpisać słowa kluczowe. Oprócz dostarczania opisów projektów, informacji o organizacjach, partnerach zagranicznych, stanowi źródło wiedzy i inspiracji. Zazwyczaj w ramach konkretnych projektów zostały wypracowane materiały pomocnicze, poradniki, narzędzia badawcze. Wszystko, co powstało, jest udostępniane na portalu bezpłatnie.
Fundusze Szwajcarskie
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest częścią programu bezzwrotnej pomocy finansowej dla Polski i innych 11 krajów UE, które przystąpiły do niej w latach 2004-2007. Pomoc ma na celu zmniejszanie różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy Polską a bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej, a na terytorium Polski – pomiędzy dynamicznie rozwijającymi się ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. W ramach Funduszy Szwajcarskich powstał instrument finansowy Grant Blokowy, a w jego obrębie dwa fundusze: Fundusz dla Organizacji Pozarządowych (FOP) i Fundusz Partnerski (FP). Przedstawione na portalu projekty dotyczą FOP. Fundusz ten ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, którego podstawą są świadomi swoich praw i obowiązków obywatele, wyróżniający się zaangażowaniem dla wspólnego dobra, biorący odpowiedzialność za siebie i najbliższe otoczenie.
Źródło: Projektyobywatelskie.pl