Od sierpnia 2009 r. Fundacja „OIC Poland” wraz z Instytutem Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym realizowała Projekt: „Przedsiębiorczy Uniwersytet”. Celem projektu było poszerzenie menedżerskiej wiedzy kadry naukowej, doktorantów i studentów woj. lubelskiego w zakresie projektowania modeli biznesowych przedsiębiorstw spin off oraz nabycie umiejętności zakładania innowacyjnych firm i zarządzania nimi.
Projekt był odpowiedzią na problemy z jakimi borykają się szkoły wyższe w całej Polsce. Przez ostatnie lata zaczęto bowiem dostrzegać, że przyszłość nauki to nie tylko odkrywanie i poznawanie coraz bardziej zaawansowanych technologii, ale również rozmaite przedsięwzięcia mające na celu promowanie badań i osiągnięć naukowych sprzyjających rozwojowi gospodarczemu.
Uczelnie są najbogatszym źródłem nowych idei, tam kształtują się myśli, przekazywana jest wiedza, prowadzone są różnorodne badania. To właśnie na uczelniach rodzą się nowe pomysły, które mogą stanowić inspiracje do uruchomienia nowej działalności gospodarczej. Niewykorzystanie tych ogromnych możliwości byłoby zaprzepaszczeniem części potencjału rozwoju gospodarczego kraju.
Przedsiębiorczość akademicka determinuje wzrost gospodarczy regionu, w którym dana uczelnia funkcjonuje m.in. poprzez komercyjne wykorzystania wyników działalności naukowej, a także rozprzestrzenianie i transfer wiedzy, technologii i innowacji. Przedsiębiorczość taka jest także wartością dla samej uczelni, która oferuje studentom, absolwentom i pracownikom kompleksową ofertę, zawierającą nie tylko pakiet dydaktyczny, ale także okazje do wprowadzenia w życie swoich osiągnięć poprzez podejmowanie działalności komercyjnej.
Obecnie, problem jaki nurtuje polskie uczelnie to mała koncentracja na osiąganiu praktycznych rezultatów badań naukowych potrzebnych gospodarce i społeczeństwu. Trudności w komercjalizacji wyników prac naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych wynikają przede wszystkim z tego, że już na etapie projektowania nie zatroszczono się o aplikacyjność lub wdrożenie badań do praktyki. Aby sprostać tym nowym wyzwaniom, pracownicy nauki muszą zdobyć wiedzę w zakresie projektowania modeli biznesowych przedsiębiorstw spin off.
Taką możliwość dał im projekt „Przedsiębiorczy Uniwersytet” realizowany przez Polską Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” oraz Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.
W ciągu 20 lat swojej działalności Fundacja „OIC Poland” wypracowała własne wzorce działania, które pozwoliły na stworzenie spójnej i trwałej instytucji, rozwinęła szeroką działalność edukacyjną, ukierunkowaną na podnoszenie potencjału kadr gospodarki, administracji i edukacji. Dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi programy edukacyjne zawsze zawierają najnowsze trendy światowej edukacji i biznesu, gdyż Fundacja „OIC Poland” swoją działalność zagraniczną koncentruje z jednej strony na upowszechnianiu osiągnięć własnych w innych krajach, natomiast z drugiej strony na pozyskiwaniu nowych metod pracy i know-how.
Celem ogólnym projektu było poszerzenie menedżerskiej wiedzy kadry naukowej , doktorantów oraz studentów województwa lubelskiego w zakresie projektowania modeli biznesowych przedsiębiorstw spin off oraz nabycie umiejętności w zakresie zakładania innowacyjnych firm i zarządzania nimi.
W ramach projektu zorganizowane zostały:
- Warsztaty dla Menedżerów Nauki w zakresie budowy strategii zarządzania IP (własnością intelektualną) i rozwoju firm spin off. Warsztaty obejmowały takie zagadnienia jak: definiowanie celów strategicznych jednostek naukowych, inwentaryzowanie kluczowych aktów i kompetencji, określanie płaszczyzn przekształcania kompetencji w cele biznesowe, określanie preferowanych modeli biznesowych i metody wdrażania wypracowanych celów biznesowych.
- Szkolenia kadry naukowej, doktorantów i studentów z zakresu identyfikacji pomysłów biznesowych, procedur zakładania firm, modeli biznesowych firm typu spin off, własności intelektualnej i komercjalizacji oraz pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania.
- Doradztwo w formie dyżurów konsultacyjnych on-line oraz konsultacje osobiste. Został także przygotowany Bank Aplikacji Biznesowych pokazujący praktyczne możliwości wykorzystania wyników badań nauk do uruchamiania projektów z zakresu przedsiębiorczości społecznej oraz typowo biznesowej.
W ramach Projektu opracowano podręcznik pt. ”Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej”, opisujący naturę przedsiębiorczości technologicznej, marketing globalny, analizujący miejsce firmy spin off w łańcuchu wartości oraz finansowanie małej firmy technologicznej.
Utworzony został także wirtualny system inkubacji – moduł służący przekazywaniu wiedzy uczestnikom projektu (tzw. Wirtualny Spin Inkubator). Dodatkowym elementem Inkubatora jest forum dyskusyjne służące wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz ekspertami (doradcami) pracującymi nad realizacją projektu. Tematyka e-kursów zamieszczonych w Inkubatorze to m.in.: modele biznesowe zakładania firm spin off, montaże finansowe biznesu, kreatywny marketing i sprzedaż, komunikacja i negocjacje, planowanie i kontrola biznesu, fundusze UE, e-biznes i reklama w Internecie.
Uczestnicy, podczas szkoleń i warsztatów mieli zapewnione całodzienne wyżywienie, nocleg, a także bogate materiały szkoleniowe. Przeprowadzone wśród uczestników Projektu badania ankietowe potwierdziły wysoki poziom merytoryczny szkoleń oraz warsztatów, a także otrzymanych materiałów szkoleniowych. Średnia ocena poszczególnych modułów wchodzących w skład programu szkolenia wyniosła 4,5, natomiast ocena otrzymanych materiałów szkoleniowych wyniosła 4,61.
Projekt „Przedsiębiorczy Uniwersytet” przyczynił się nie tylko do nabycia praktycznej wiedzy w zakresie zakładania i prowadzenia firm spin off oraz osiągania korzyści z tego tytułu, ale także miał na celu również zwiększenie zainteresowania kadry naukowej tego typu inicjatywami i wskazanie im kierunku motywacji. Ponadto projekt umożliwił konfrontację praktyki zawodowej z nowoczesną wiedzą oraz wymianę doświadczeń miedzy uczestnikami.
Projekt realizowany był w ramach Priorytetu VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.2 Transfer wiedzy, Poddziałanie 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw , współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland”
w Lublinie
ul. Gospodarcza 26
20-213 Lublin
Tel. (81) 710 46 39
Fax. (81) 746 13 24
www.oic.lublin.pl/przedsiebiorczyuniwersytet