W Lublinie zakończyły się obchody "16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć", które do dwudziestu kilku lat są corocznym symbolem sprzeciwu wobec przemocy i nadużyciom w stosunku do kobiet. Cyklicznie, między 25 listopada a 10 grudnia w wielu miejscach na całym świecie odbywają sie prelekcje, pochody, spotkania, wykłady i warsztaty poświęcone tematyce równości płci oraz zwalczaniu i reagowaniu na agresje motywowaną płcią.
"16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć" jest międzynarodową kampanią zainicjowaną w 1991 roku przez Instytut Globalnego Przywództwa Kobiet funkcjonujący przy Centrum na Rzecz Globalnego Przywództwa Kobiet. Począwszy od tej daty, kampanię tę obchodzi się cyklicznie w wielu miejscach w Polsce i na świecie, a akcja jest wspierana przez prestiżowe instytucje, zwłaszcza te, które działają na rzecz praw człowieka, między innymi Organizacja Narodów Zjednoczonych, Amnesty International, White Ribbon, Women's International League for Peace and Freedom oraz niemało lokalnych organizacji i instytucji.
Daty rozpoczęcia i zakończenia kampanii nie są przypadkowe. Dzień 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji przemocy wobec kobiet. Został on symbolicznie wyznaczony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1999 roku dla zwrócenia uwagi opinii publicznej, władz publicznych i organizacji pozarządowych na palący problem przemocy i nierówności wobec kobiet. Dzień 10 grudnia to Dzień Praw Człowieka ustalony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1950 roku, dwa lata po ustanowieniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dzień ten ma zwrócić uwagę na wciąż nieprzestrzegane prawa każdej jednostki do wolności, sprawiedliwego traktowania i godnego życia. Kampania "16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć" ma więc szczególny charakter, ponieważ często pomija się fakt, że prawa kobiet są nieodłączną częścią praw człowieka w stosunku do równego i sprawiedliwego traktowania oraz przestrzegania godności osobistej. Najważniejszym zatem celem celebracji tych dni jest zaangażowanie i edukowanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn o tym, jak możemy zapobiegać i przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć. Poruszane są tu nie tylko aspekty przemocy fizycznej, ale także często zapominana czy też lekceważona na co dzień przemoc ekonomiczna, psychiczna czy symboliczna, które mają miejsce zarówno w kręgach rodzinnych, jak też w relacjach państwo - obywatelka lub zakład pracy - obywatelka, między innymi poprzez deprecjonowanie finansowe zawodów uznawanych na typowo kobiece, jak zawód pielęgniarki, położnej czy szwaczki/krawcowej.
W poprzednim roku harmonogram lubelskich obchodów "16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć" umożliwiły grupie kilkunastu kobiet na skorzystanie z dwudniowego szkolenia WenDo, czyli warsztatów samoobrony i asertywności dla kobiet. Zorganizowały je dwie doktorantki Wydziału Politologii UMCS dołączając do programu jeszcze pokazy filmowe, warsztaty i prelekcje. Tematyki tej nie zabrakło również w lokalnych mediach.
W tym roku Amnesty International zorganizowało cykl wydarzeń poświęconych tej szczególnej corocznej kampanii. Charakter wydarzeń był zróżnicowany i podnosił konieczną edukację w zakresie wrażliwości na przemoc i równość płci na wiele sposobów. Odbyły się warsztaty o stereotypach płciowych, spotkania, pokaz filmowy, wystawę fotograficzną, konkurs literacki, wykonanie symbolicznego muralu, który pozostanie na dłużej na mapie miasta oraz maraton pisania listów.
Szczegółowy harmonogram działań mieścił się w kilku podpunktach:
- Odbył się konkurs literacki "My Body My Rights", skierowany głównie do młodzieży.
- Dnia 25 listopada na Wydziale Pedagogiki UMCS odbyło się otwarte spotkanie z Marcinem Jareckim - pracownikiem Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.
- Kilka dni później, bo 29 listopada w ACK Chatka Żaka zorganizowany został warsztat równościowy poprowadzony przez część zespołu Amnesty International.
- Dnia 3 grudnia odbył się pokaz filmowy w ACK Chatka Żaka. Wyświetlony wtedy film "Za kratami nie nosimy burek" traktuje o kobietach przebywających w afgańskim więzieniu oraz niesamowitych paradoksach życia, które spotykały je w pozornie wolnym świecie.
- Dwa dni później, bo 5 grudnia również o 18:00 w kawiarni "Kawka" odbyła się dyskusja na temat przemocy wobec kobiet w kinie. Spotkanie poprowadziła Julita Maciocha, która wspólnie z grupą rozmówców i rozmówczyń próbowala odpowiedzieć na pytania o estetyzowanie przemocy, zamysł istnienia scen przemocy w filach czy też przesuwanie granicy jej akceptacji we współczesnym kinie.
Właściwie już po oficjalnych obchodach kampanii Amnesty International zorganizowało w dniach 13-14 grudnia w ACK Chatka Żaka coroczny maraton pisania listów, który jest zbiorowym apelem sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i okrucieństwa władz lub instytucji wobec jednostek i grup. W tym roku chcąc dać wyraz niezgody na przemoc wobec kobiet będziemy pisać i wysyłać listy w sprawie kobiet z RPA walczących o dostęp do opieki zdrowotnej, chińskiej aktywistki uwięzionej za walkę z korupcją, norweskiej aktywistki na rzecz praw osób transpłciowych czy też w sprawie uwolnienia amerykańskiej żołnierki skazanej za ujawnienie notorycznego łamania praw człowieka przez wojska amerykańskie i afgańskie. Nie jest to jednak pełna lista osób, którym możemy pomóc pisząc masowo listy, które - należy pamiętać - wysyłane są z wielu zakątków świata, dzięki czemu bardzo często przynoszą spektakularny skutek.
O wszystkich działaniach w trakcie kampanii "16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć" można przeczytać na stronie internetowej Amnesty International oraz na dedykowanych fanpage'u organizacji. Promują je również miejsca, w których odbywają sie poszczególny punkty w równościowym harmonogramie. Można zatem o wydarzeniach usłyszeć lub przeczytać na stronach lub instytucji, lub będąc po prostu w Kawiarni "Kawka" czy w ACK Chatce Żaka. Pod koniec obchodów rozstrzygnięty zostanie też konkurs literacki i nastąpi podsumowanie tegorocznych działań. W przyszłym roku zapewne znów będzie możliwość spotkania się przy dyskusji, na pokazie filmowym lub może ponownie na warsztatach WenDo. W tym roku zaś warto jeszcze napisać nie jeden list, aby w ten mały-wielki sposób przyczynić się do ochrony praw człowieka-praw kobiet.
Źródło: lublin.ngo.pl