Niestety, razem z ogólną masą odpadów trafiają na wysypisko, gdzie stanowią nawet do 35% wszystkich odpadów. Tam zaczynają gnić i są odpowiedzialne za wydzielanie się metanu i innych substancji trujących, o silnym odorze. Przyczyniają się one do tego, że wysypisko staje się tak uciążliwe dla sąsiadów.
A przecież odpady organiczne to potencjalne źródło materii organicznej i minerałów, jednym słowem składników, które mogą przetwarzać się w cenny kompost, czyli przemieniać się w humus, próchnicę - życiodajną część gleby.
Projekt „Odpady organiczne: życie po życiu”, jest prowadzony od sierpnia 2009 roku na terenie Powiatu Lubartowskiego przez Stowarzyszenie Ekologiczne „Dla Ziemi”, którego partnerami są Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lubartowie i norweska firma Lindum - lider w zagospodarowaniu odpadów organicznych w Norwegii.
Projekt jest próbą opracowania skutecznego, modelowego systemu recyklingu odpadów organicznych przy pomocy technologii EM (Efektywne Mikroorganizmy).
W projekcie bierze udział 120 gospodarstw domowych z Lubartowa i okolic. Poza selektywną zbiórką odpadów organicznych (odpady są odbierane z domów raz na dwa tygodnie), w ramach projektu odbywają się także warsztaty i szkolenia na temat recyklingu i zastosowania technologii EM, dla dzieci, młodzieży i rolników, na terenie 12 gmin powiatu.
Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, którego Operatorem jest ECORYS.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"