Kreatywni, dynamiczni, pełni werwy i zapału – to lubańscy pasjonaci. Dzięki nim ostatni dzień obchodów naszego miasta (28 czerwca 2015), czyli Dzień Aktywnej Rodziny, w skrócie DAR, był wyjątkowy pod każdym względem, ponieważ stał się ich darem dla wszystkich mieszkańcom Lubania.
Dzień Aktywnej Rodziny wypełniony był po brzegi pozytywną energią i wspólną zabawą. W jednym czasie i w jednym miejscu zebrali się najwięksi zapaleńcy, którzy swoją kreatywnością i pogodą ducha zarażali każdego lubanianina – od najmłodszego do najstarszego.
"Z różnych środowisk się wywodzimy, ale rodzinę jedną tworzymy" - to hasło przyświecało całej imprezie. Wszystkich mieszkańców Lubania do udziału w Dniu Aktywnej Rodziny zaprosiły organizacje pozarządowe, bo to właśnie one były gospodarzami tej imprezy. Po kilku miesiącach przygotowań lubańscy społecznicy po raz drugi podarowali mieszkańcom świetną, aktywną i twórczą zabawę.
Plenerowy festyn rozpoczęła barwna parada rodziny lubańskich organizacji pozarządowych w towarzystwie klaunów, Piotrusia Pana, leśnych skrzatów przy głośnym brzmieniu werbla, trąbek, przeszkadzajek i okrzyków. Uczestnicy przeszli ulicami miasta prezentując swoje hasła przewodnie i własnoręcznie wykonane postacie pozarządowe uosabiające ducha każdej z 18 organizacji biorącej udział w imprezie. Finałem parady była widowiskowa prezentacja pod sceną, podczas której wszystkie członkowie organizacji jeszcze raz pokazali charakter swojej działalności, opisany krótkim dwuwersowym wierszem i mimicznymi scenkami.
Po tym ulicznym przedstawieniu zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Mariusz Tomiczek wraz z koordynatorkami imprezy, Magdaleną Gułą, sekretarz Stowarzyszenia P-ZFST Pogranicze i Małgorzatą Wąs, dyrektorką Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu, oficjalnie otworzył imprezę, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. A wspólnej zabawy było bardzo dużo. Do korzystania ze wszystkich atrakcji gorąco ze scen zachęcał Piotruś Pan, który na ten dzień, wraz z brygadą leśnych elfów, ściągnął z Nibylandii (w tej roli Anna Łagowska, prowadząca tę imprezę już po raz czwarty).
Przez następne sześć godzin imprezy organizacje rozproszone po całym placu rynkowym, stworzyły "STREFĘ AKTYWNOŚCI" - zachęcały wszystkich do wzięcia udziału w grze z zadaniami na przygotowanych i prowadzonych stoiskach. Każdy, kto wykonał odpowiednią ilość zadań na stoiskach otrzymywał gadżet a ambitniejsi, którzy wykonali ich trzy czwarte, wzięli udział w losowaniu nagród głównych. Zadania były tak różne jak różne są profile działalności lubańskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w DAR. Sprawdzano wiedzę i uczono praktycznych umiejętności, wciągano do zabawy, żartowano i wspólnie uprawiano wszelaką twórczość. Chętnych nie brakowało zarówno wśród młodszych jak i starszych uczestników festynu. Do zabawy włączyli się także sami członkowie organizacji pozarządowych, poznając się wzajemnie poprzez wzajemne odwiedziny i wspólną zabawę. Dodatkową motywacją do udziału w grze były cenne nagrody. Bony o wartości 200, 300, i 500 zł na zakupy w MediaExpercie oraz zestaw do grilla wylosowanym przez Burmistrza Miasta Lubań, Arkadiusza Słowińskiego szczęśliwcom wręczyła Jolanta Michalska, prokurent firmy Chromex Sp. z o. o., która ufundowała główne nagrody. Jako nagrodę pocieszenia rozlosowano także zestaw grillowy ufundowany przez firmę Cristalgraw.
Na scenie trwała zaś pokoleniowa wymiana artystyczna. Bardzo bogaty i zróżnicowany program przeplatał występy starszych i najmłodszych z rozrywkową i edukacją dla rodzin. Mnóstwo ciepłych emocji wzbudziły występy w ramach "SCENA MALUCHA", gdzie śpiewały, tańczyły i recytowały między innymi pszczółki, misie, słoneczka, elfiki. Jako pierwszych gromkimi brawami powitano starszych żłobkowiczów ze Żłobka Miejskiego, następnie nieco starszych przedszkolaków z Przedszkola Bąbelkowo, Akademii Malucha i Słonecznego Przedszkola.
Potem przyszedł czas na prezentacje wokalne i poetyckie tych organizacji biorących udział w imprezie, które mają artystyczne zacięcie. Trzy chóry - "Lubaniacy", "Echo Bukowiny" i "Złote Nutki" zaprezentowały szeroki przekrój tego, co śpiewać można w grupie i na głosy, od utworów folklorystyczych po pieśni patriotyczne oraz lżejszy i figlarny repertuar biesiadno-taneczny. Prawdziwe profilaktyczne show przygotowało LSA Odnowa, do życia w trzeźwości skutecznie przekonywał najpierw wesoły i autentyczny występ wokalistki i akordeonistki w jednym - Ewy Przybylak a później nastrojowy i refleksyjny program bluesowy duetu "Paweł i Marcin". Na scenie nie tylko śpiewano, z wiązanką wybranych utworów o przeróżnej barwie i skali emocji wystąpili członkowie Dolnośląskiej Grupy Literackiej Nurt. Z kolei w - nomen omen - nurcie poezji, ale już śpiewanej odnaleźli się wykonawcy z Lubańskiego Hufca ZHP. W przerwie między występami pasjonatów zapewniono muzyczno-edukacyjny program dla najmłodszych i ich rodzin "Pan Brzechwa Robi Show" w wykonaniu Roberta Szymańskiego, lidera zespołu Killersi, muzyka znanego z TVP i programu 1 i 3 Polskiego Radia. Trudno było uwierzyć, że klasyczne utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima można wykonać w tak dynamiczny i rockowy sposób, przy aplauzie wciągniętych do zabawy dzieci i rodziców zachwyconych grą na instrumentach strunowych ze wszystkich stron świata.
Oprócz "STREFY AKTYWNOŚCI" i bogatego programu na scenie na uczestników imprezy czekały także "LAS ATRAKCJI" - oczywiście bezpłatnych i "ULICZNA AKADEMIA ZABAWY", będąca istnymi targami umiejętności artystycznych. Na rynku prowadzone były otwarte bezpłatne otwarte warsztaty. Kto chciał, mógł zrobić i zabrać do domu biżuterię przy "stole kreatywnym" prowadzonym przez dwie elfki z Łużyckiego Centrum Rozwoju. Każdy mógł także zabawić się w bębniarza, żonglera lub puszczać wielkie bańki mydlane z "Teatrem, którego być nie powinno". Zwierzątko z balonów zaś można sobie było zrobić z członkami Klubu Liderów Młodzieżowych działającego przy Stowarzyszeniu P-ZFST Pogranicze, którego działania koordynowała Monika Pleśnierowicz z Inkubatora NGO. Oblężenie przeżyły zjeżdżalnie i wodne kule, w których również można było bawić się bezpłatnie.
W oddziale dla dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Grzegorz Żak zachęcał dzieci do zabawy w ramach muzyczno-plastycznego happeningu „Dinozaury”. Natomiast nasze panie bibliotekarki na placu ratuszowym dzięki malowaniu buziek, zmieniały dzieciaki w bohaterów bajek i fantastycznych światów. W "LESIE ATRAKCJI" czekało zaś na małych lubanian niewielkie bezpłatne wesołe miasteczko, oblężenie przeżywały i dmuchane zamki i kule wodne i jeżdżąca po mieście "Ciuchcia".
Dzień Aktywnej Rodziny dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Lubań przygotowała ponad setka przedstawicieli lubańskich organizacji pozarządowych przy koordynacji Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE i Łużyckiego Centrum Rozwoju. Imprezę wsparli również: Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu, Straż Miejska i wolontariusze.
- Akademia Seniora przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu
- Dolnośląska Grupa Literacka „NURT”
- Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” w Lubaniu
- Lubański Klub Przyjaciół Camino
- Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy
- Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów „Odnowa”
- Lubańskie Stowarzyszenie Mieszkańców PANACEUM
- Łużyckie Stowarzyszenie Miłośników Modelarstwa „Pasjonat” w Lubaniu
- Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarząd Rejonowy w Lubaniu
- Społeczny Komitet Obrony Bezrobotnych
- Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Heroicznej i Brawurowej Szarży Kawaleryjskiej 3 Szwadronu Szwoleżerów Polskich - Przybocznej Gwardii Cesarskiej Napoleona z dnia 30 Listopada 1808 r. na Wąwóz Somosierra w Hiszpanii
- Stowarzyszenie „Łużyckie Amazonki” w Lubaniu
- Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Amazonka” w Olszynie
- Stowarzyszenie „Siódme Niebo”
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Miejski w Lubaniu
- Uczniowski Klub Sportowy TS SPARTA Lubań
- Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubań
Koordynacja współpracy organizacji pozarządowych:
Tekst: Anna Łagowska - ŁCR