ŁRDPP zgłosiła uwagi do zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji
23 listopada 2016 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się VII posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego III kadencji. Na posiedzeniu omówiono i zaopiniowano projekty Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2017, Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017, Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na rok 2017.
Na posiedzeniu zgłoszono także uwagi do projektu uchwały w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji.
Powyższe programy realizowane są przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. W porównaniu z programami z roku 2016 we wszystkich 3 projektach na 2017 rok część merytoryczna została zachowana, a zmianie uległy jedynie dane statystyczne za poprzedni rok oraz podział środków finansowych. Członkowie Rady zwrócili uwagę na podział i wysokość środków finansowych, liczbę organizacji pozarządowych mających podpisane umowy o realizacje zadań. Planowany początkowy poziom środków w budżecie na rok 2017 przeznaczonych na realizację programów kształtuje się na tym samym poziomie jak w roku bieżącym. Wg informacji Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w konkursach ofert w latach 2016 – 2018 powyższe programy realizuje 145 organizacji w tym: umowy 3 i 5 letnie - 62 organizacje oraz umowy roczne – 83 organizacje. ŁRDPP pozytywnie zaopiniowała wszystkie Programy.
Omówiono również projekt uchwały w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji. Na posiedzenie Rady wpłynął wniosek z Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. rewitalizacji dotyczący proponowanych zmian do dokumentu, zawartych w złożonym formularzu konsultacyjnym. Zaproponowano zmniejszyć liczbę członkiń i członków Komitetu Rewitalizacji z 71 do max 47 osób. W skład Komitetu Rewitalizacji mogłyby wchodzić osoby fizyczne zgłaszające się za pomocą „formularza zgłoszeniowego I” i weryfikowane przez Komisję Wyboru do 3 przedstawicielek/ przedstawicieli rad osiedla z obszaru rewitalizacji, do 3 przedstawicielek/ przedstawicieli organizacji pozarządowych, do 6 przedstawicielek/ przedstawicieli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na obszarze rewitalizacji, w tym: do 2 przedstawicielek/ przedstawicieli podmiotów prowadzących mikro przedsiębiorstwo, do 2 przedstawicielek/ przedstawicieli podmiotów prowadzących MŚP, do 2 przedstawicielek/ przedstawicieli podmiotów prowadzących duże przedsiębiorstwo. W zespole znalazłoby się również do 6 przedstawicielek/ przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, użytkowników wieczystych i właścicieli nieruchomości z obszaru rewitalizacji, do 5 przedstawicielek/ przedstawicieli mieszkanek/mieszkańców z obszaru rewitalizacji, do 2 przedstawicielek/ przedstawicieli mieszkanek / mieszkańców spoza obszaru rewitalizacji oraz do 4 przedstawicielek/ przedstawicieli uczelni wyższych. Liczba przedstawicieli / przedstawicielek zgłaszanych przez właściwe podmioty za pomocą „Formularza Zgłoszeniowego II” i powoływanych przez PMŁ ograniczałaby się do 4 z instytucji kultury funkcjonujących na obszarze rewitalizacji, do 4 gestorów sieci, do 4 ekspertek/ ekspertów ds. jednego z celów strategicznych GPR wskazanych przez Prezydenta Miasta Łodzi oraz 3 pracownic/pracowników UMŁ i 3 radnych RM w Łodzi.
W części dotyczącej wymaganych załączników do formularza zgłoszeniowego również zaproponowano zmiany, polegające na dołączeniu co najmniej 3 rekomendacji dla każdej grupy interesariuszy w tym: rad osiedla w formie uchwał, organizacji pozarządowych lub federacji organizacji działającej na terenie M. Łodzi, przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na obszarze rewitalizacji lub porozumienia przedsiębiorców / związku branżowego / izby danej profesji, wspólnot mieszkaniowych, właścicieli nieruchomości lub użytkowników wieczystych, listę poparcia zawierającą podpisy co najmniej 20 pełnoletnich mieszkanek/mieszkańców obszaru rewitalizacji i 20 spoza obszaru rewitalizacji oraz rekomendację placówki naukowej lub uczelni wyższej i oświadczenie osoby kandydującej o niekaralności.
Ponadto w związku z proponowanym zmniejszeniem liczby członkiń i członków w przypadku braku wyłonienia kandydatki / kandydata z danej kategorii, przy liczbie 35 ogólnie zaakceptowanych członkiń i członków PMŁ zarekomendowano powołanie Komitetu w składzie istniejącym oraz wybór Prezydium Komitetu zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, przy obecności przynajmniej 30 członkiń i członków Komitetu.
ŁRDPP pozytywnie zaopiniowała zgłoszone do dokumentu uwagi i zarekomendowała uwzględnienie ich w projekcie Uchwały Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji.
Dodatkowo Członkowie Rady zaproponowali wniesienie do dokumentu zapisu dotyczącego sytuacji, gdy podczas naboru nie zgłosi się żaden przedstawiciel danej grupy interesu. Wówczas każda z wyznaczonych grup interesów powinna być reprezentowana przynajmniej przez 1 przedstawiciela w Komitecie Rewitalizacji, a jeśli podczas naboru nie zgłosiłby się żaden przedstawiciel danej grupy, uruchamiany byłby nabór uzupełniający tylko i wyłącznie dla przedstawicieli danej grupy interesu. W przypadku, kiedy nie zgłosiłby się żaden przedstawiciel tej grupy, Komitet mógłby być powołany mimo tego.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi