18 lutego 2015 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się XIV posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji, na którym omówiono dotychczasowe efekty prac KDO ds. Nowoczesnej Edukacji oraz KDO ds. Kultury, a także dokonano wyboru aktów prawa miejscowego oraz dokumentów programowych, którymi Rada zajmie się w roku 2015.
Ponadto członkowie Rady dyskutowali na temat ewaluacji Programu Współpracy Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi pod kątem jakości współpracy oraz zapoznali się z informacją na temat Forum Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz szkolenia z zakresu Standardów pracy RDPP.
Na posiedzeniu Przewodniczący KDO ds. Kultury omówił najważniejsze tematy podejmowane w roku 2014 na posiedzeniach komisji, gdzie dyskutowano min. na temat wspierania Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miasta Łodzi 2020+, szerszej promocji wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, wykorzystywania narzędzi promocyjnych jakimi dysponuje miasto na rzecz organizacji wydarzeń kulturalnych. Obecnie KDO zajmuje się analizą zarządzenia w sprawie stypendiów artystycznych. Przewodnicząca KDO ds. Nowoczesnej Edukacji zaprezentowała działania swojej komisji, która w 2014r. opiniowała projekt „Miasto zdolnych”, a także wystąpiła z propozycją organizacji bezpłatnych szkoleń dla pracowników szkół, dyrektorów, rad pedagogicznych zgodnie z systemem doskonalenia nauczycieli, prowadząc równolegle badania w zakresie obecnego systemu szkoleń. Komisja zaangażowała się również w tworzenie Programu Akademii Czasu Wolnego, który funkcjonuje od lutego br. i w ramach którego szkoły mają składać do Wydziału Edukacji propozycje i pomysły na zagospodarowanie uczniom czasu wolnego i zajęć pozaszkolnych.
W kolejnym punkcie posiedzenia ŁRDPP dokonała wyboru priorytetowych aktów prawnych, którymi zajmie się w roku 2015. Wybrano projekt „Łódzkiej Polityki Demograficznej”, Powiatowy Program Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy dla Miasta Łodzi”, a także projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Polityki Rozwoju Sportu”, „Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2016”, „Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016” oraz „Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2016”, a także jak co roku „Program współpracy z organizacjami pozarządowymi” i „Wieloletni Program współpracy z organizacjami pozarządowymi”. Ponadto ze względu na aspekt społeczny wybrano jeszcze projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Lokalnego Programu Rewitalizacji” oraz Uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie trybu udzielania, rozliczania i przekazywania dotacji dla szkół - zmiany związane z nowelizacją ustawy o systemie oświaty. ŁRDPP uzupełniła jeszcze listę o dwa projekty uchwały RM w sprawie przyjęcia „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Łodzi na lata 2015-2025” oraz w sprawie przyjęcia „Miejskiego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi na lata 2015-2020”. Podczas dyskusji zaproponowano, aby dokumenty strategiczne i akty prawa miejscowego przekazywane były do Rady na etapie założeń, a następnie dopiero gotowe projekty. Dyskutowano również o roli Komisji Dialogu Obywatelskiego, którym powinny być przekazywane takie dokumenty w pierwszej kolejności z poszczególnych komórek organizacyjnych nie tylko do opiniowania, ale też do współtworzenia zapisów na etapie założeń. Dopiero w następnej kolejności tworzone dokumenty programowe i akty prawa miejscowego powinny trafiać do ŁRDPP do kolejnego procesu konsultacji, po czym jako gotowy projekt do zaopiniowania. Wg członków Rady powinno być to zawarte w całej procedurze opracowania danego dokumentu.
Szczegóły zawiera protokół, który znajduje się w załączniku.