ŁRDPP omówiła Projekt Polityki Społecznej 2020+ dla Miasta Łodzi i spotkała się z przedstawicielami
14 stycznia 2015 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się XIV posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji. Dyskutowano o przebiegu konsultacji Polityki społecznej 2020+ dla Miasta Łodzi, o działalności i zasadach współpracy Komisji Dialogu Obywatelskiego z Łódzką Radą Pożytku Publicznego, a także omówiono temat ogólnopolskich konsultacji projektu standardów Rad Działalności Pożytku Publicznego.
Ponadto omówiono możliwe zasady współpracy łódzkich Komisji Dialogu Obywatelskiego z Łódzką Radą Pożytku Publicznego. Obecnie w naszym mieście funkcjonuje 9 komisji utworzonych przy poszczególnych komórkach organizacyjnych miasta/miejskich komórkach organizacyjnych. Są to ciała doradcze i inicjatywne, które mogą min. współtworzyć akty prawne wydawane przez organy miasta w zakresie działalności danego KDO, wyrażać stanowiska na ich temat, a także uczestniczyć w kształtowaniu priorytetów współpracy Miasta z III sektorem w danym obszarze. KDO ds. różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji kieruje swoje działania na sprawy cudzoziemców z naciskiem na integrację cudzoziemców, przeciwdziałanie przemocy, opracowanie Deklaracji Różnorodności. KDO ds. wdrażania konwencji o prawach osób niepełnosprawnych zajęła się analizą Powiatowego Programu ds. osób z niepełnosprawnościami na lata 2014 – 2020. KDO ds. polityki demograficznej opiniowała Politykę Społeczną w perspektywie demograficznej, włączała się w promocję budżetu obywatelskiego, w konsultacje społeczne, a także w powstanie uchwały ws. powołania zespołu roboczego, który zajął się wypracowaniem dokumentu nazwanego Polityką Senioralną. KDO ds. ochrony zwierząt zajmuje się integracją organizacji prozwierzęcych, pracuje nad rozszerzeniem zapisów zawartych w Programie Zapobiegania Bezdomności Zwierząt, działa na rzecz edukacji w szkołach. KDO ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży zajmuje się integracją środowisk prorodzinnych, promocją stylu życia w rodzinie, stara się o utworzenie w UMŁ Komisji do Spraw Rodziny. Utworzona w październiku 2014 r. KDO ds. rewitalizacji w planach ujęła kwestię upublicznienia procedury szacowania wartości przetargów oraz poprawienie procedur przetargowych.
Na koniec dyskutowano na temat ogólnopolskich konsultacji projektu standardów Rad Działalności Pożytku Publicznego realizowanych w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany od marca 2014 r. przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT skierowany jest na wzmocnienie bądź uruchomienie Rad Działalności Pożytku Publicznego. Bierze w nim udział 6 partnerów z 4 województw, min. w województwie łódzkim. Celem projektu jest opracowywanie i wdrażanie standardów działalności, zakładania, funkcjonowania oraz monitoringu i ewaluacji rady. Powołane zespoły robocze ds. standardów opracowały przez kilka miesięcy dokument, który niebawem zostanie opublikowany. Dyskutowano min. na temat wprowadzania regulaminu, długości kadencji, reprezentacji rady, czy kompetencji. Były pomysły by przedłużyć kadencję rad do długości kadencji Rady Miejskiej, proponowano by umożliwić zastępowanie członka rady inną osobą z danej organizacji, a także poruszono kwestie trybu funkcjonowania rad, sposobów podejmowania decyzji, tworzenia standardów monitoringu i ewaluacji pracy rady. Rozważano jakimi dokumentami powinna zajmować się rada, poruszono temat mediacji w przypadkach konfliktowych oraz możliwość wskazywania członków do zespołów konkursowych ze strony pozarządowej.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi