ŁRDPP na TAK dla nowej polityki lokalowej w Łodzi w ramach projektu „4 kąty dla 3 sektora”
7 maja 2015 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się XVII posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji, na którym omówiono projekt „4 kąty dla 3 sektora - Polityka lokalowa dla organizacji pozarządowych w Łodzi” realizowanego przez Łódzką Federację Organizacji Pozarządowych oraz podjęto temat prac nad Wieloletnim Programem Współpracy Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi.
Projekt „4 kąty dla 3 sektora - Polityka lokalowa dla organizacji pozarządowych w Łodzi” finansowana jest z programu Obywatele dla Demokracji realizowanego przez Fundację Batorego. Celem projektu jest zwiększenie przejrzystości polityki lokalowej dla 3 sektora w Łodzi, który będzie realizowany poprzez utworzenie wraz z przedstawicielami administracji i 3 sektora zespołu roboczego, który zajmie się wspólnym wypracowaniem jasnych i przyjaznych procedur korzystania z zasobów lokalowych miasta w oparciu o preferencyjne zasady. Do współpracy zaproszono Wydział Majątku Miasta, Wydział Budynków i Lokali, Biuro ds. Partycypacji Społecznej oraz Biuro ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta UMŁ. Projekt przewiduje min. wypracowanie uproszczonych, spójnych procedur użyczania lokali, procedur wynajmu bezprzetargowego, wynajmu z obniżoną stawką czynszu, podnajmu i coworkingu, wynajmu lokali dla spółdzielni socjalnych na warunkach organizacji pozarządowych, a także procedur konkursów ofert dla organizacji na wynajem bądź użyczenie lokalu oraz możliwości współwynajmowania lokali miejskich przez kilka podmiotów. W tym celu zaplanowano min. 12 spotkań grupy roboczej zakończonych rekomendacjami dla Miasta, wprowadzenie do procedur lokalowych PES, wdrożenie systemu identyfikacji wizualnej lokali miejskich, wydanie przewodnika po procedurach lokalowych dla NGO i PES oraz ponad 50 godzin szkoleń i konsultacji indywidualnych z miejscowego prawa lokalowego dla 40 organizacji. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 18 maja. Projekt spotkał się z dużą aprobatą ze strony organizacji pozarządowych, jak i przedstawicieli urzędu, którzy przychylnie odnieśli się do kwestii poruszanych w projekcie. ŁRDPP jednogłośnie wydała pozytywną opinię na temat przystąpienia Miasta Łódź do projektu.
W chwili obecnej prowadzone są również prace nad Wieloletnim Programem Współpracy Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi. Powstał już wstępny projekt, który będzie jeszcze konsultowany z organizacjami pozarządowymi. Dokument przyjął charakter programowy. Dotyczy on współpracy całościowej w części finansowej, jak i niefinansowej, gdzie każdy z elementów programu zawiera kluczowe punkty mówiące o włączaniu łódzkich Komisji Dialogu Obywatelskiego dla efektywniejszej i skuteczniejszej współpracy z administracją publiczną w różnych obszarach. Szersze konsultacje planowane są już w czerwcu. W tym samym czasie planuje się również konsultacje Rocznego Programu Współpracy, czyli wcześniej niż w latach ubiegłych. Do procesu konsultacji Rocznego Programu planowane jest włączenie Komisji Dialogu Obywatelskiego, dzięki czemu spotkania będą miały charakter merytoryczny na zasadzie konsultacji branżowych pomiędzy organizacjami pozarządowymi reprezentującymi dane KDO, a poszczególnymi komórkami organizacyjnymi Miasta. Do rocznego programu jako nowość wprowadzony zostanie również załącznik z dokładnymi kwotami do zadań publicznych, które znalazły się w budżecie.
Szczegóły zawiera protokół >>>
Pobierz
-
protokół ŁRDPP z dnia 7 maja 2015 r.
doc ・40.96 kB
Źródło: Urząd Miasta Łodzi