Zorganizowanie zajęć terapii logopedycznej dla dzieci z przebywających w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Łopiennie to wynik współpracy Stowarzyszenia Uśmiech Nadziei oraz Fundacji Banku Zachodniego. Celem zajęć jest kompensowanie trudności w komunikowaniu się oraz w zaspokojenie potrzeb porozumiewania się przy użyciu alternatywnych i innowacyjnych metod.
Mieszkanki Domu, ze względu na swoją niepełnosprawność fizyczną oraz intelektualną mają problemy z komunikowaniem się. Niemożność wyrażania siebie powoduje, że dzieci są w większym stopniu są niesamodzielne oraz zależne od opiekunów. Zazwyczaj wyrażają swoje emocje poprzez płacz lub krzyk. Obecne wsparcie neurologopedy polega na zastąpieniu mowy innym sposobem, który umożliwi dziecku zaspokojenie naturalnej potrzeby komunikowania się. Do tego właśnie służą wspomagające i alternatywne sposoby porozumiewania się. Metody podczas, których używa się znaków graficznych, systemu symboli, rysunków, liter dają wyraźne efekty. Zastosowane gry edukacyjne oraz zabawki dźwiękowe stymulujące słuch, uzupełniają terapię. W zajęciach biorą udział również opiekunowie, po to by nabyć wiedzę i umiejętności alternatywnego porozumiewanie się i zastosować je na w co dzień w pracy.
Ideą przeprowadzonych działań na rzecz Mieszkanek jest wzrost ich możliwości wyrażania potrzeb oraz emocji, zwiększone poczucie bezpieczeństwa, lepsze zrozumienie zewnętrznego świata, większa niezależność, samodzielność oraz aktywność oraz możliwość poznawania nowych rzeczy.
Praca eksperta w tak wąskiej dziedzinie związana jest z wysokimi kosztami. Przeprowadzenie specjalistycznej terapii jest możliwa, dzięki wsparciu Banku Dziecięcych Uśmiechów.
Źródło: Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei