Wspólnie inwestują, przez co wspomagają lokalnych rolników. Mowa tutaj o kooperatywach spożywczych, czyli dobrowolnym zrzeszeniu osób zamawiających towar bezpośrednio u producenta. Działalność ruchu jest alternatywą dla rynku komercyjnego, gdzie na ceny artykułów spożywczych nakładane są bardzo wysokie marże.
W Polsce ruch ten działa m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Toruniu i Gdańsku. Pierwsza kooperatywa powołana została w Warszawie, w styczniu 2010 roku – grupa współuczestniczyła potem w powstaniu kolejnych. Wspólne i tańsze zakupy to jednak nie wszystko – chodzi o coś jeszcze.
Wspólnie zakupy
Współpraca z zaprzyjaźnionymi rolnikami nie wiąże się wyłącznie ze zdrowymi i tańszymi produktami. Zaangażowanie osób we wspólne zakupy okazało się także przydatne dla rozwoju polskiej ekonomii społecznej – wszystkie zdobyte doświadczenia były upowszechnione jako dobre praktyki wprowadzone przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Osoby zaangażowane w ruch wybierają produkty regionalne i sezonowe, ograniczając w ten sposób negatywny wpływ na środowisko związany z koniecznością transportu towarów z odległych części świata – mówi Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.
Ponadto, 10% środków przeznaczanych na zakup, jest wpłacane na fundusz gromadzki. Opłacone są z niego inwestycje w rozwój grupy, a także cele społeczne i kulturalne. Niejednokrotnie stanowi on źródło wsparcia dla członków, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji. Dodatkowo, zaletą uczestnictwa w ruchu jest jego niezależność – grupa ma charakter nieformalny.
Wspierając własny region
Wprawdzie kooperatywy spożywcze istniały już w XIX wieku, również w Polsce, to renesans tej formy zakupów i samoorganizowania rozpoczął się w Nowym Jorku. W Polsce ruch ten znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju. Dla porównania we Włoszech już w 2009 roku kooperatywy spożywcze działały w blisko sześciuset miastach.
Ruch kooperatyw spożywczych w Polsce stoi jeszcze przed wieloma wyzwaniami. Nie zmienia to jednak faktu, że inicjatywa wpływa pozytywnie na rozwój lokalnych społeczności, integrując osoby z różnych środowisk.
Źródło: Exacto sp. z o.o.