Organizacje i instytucje działające w gminach do 50 tys. mieszkańców mogą stworzyć partnerstwa na rzecz dobra wspólnego. W ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” wezmą udział w tutoringu, a następnie mogą zdobyć grant do 20 tysięcy złotych na partnerskie działania. Realizowane projekty będą mogły obejmować również wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 marca 2022 roku.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW”, zainicjowany w 2009 r. i realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce adresowany jest do lokalnych społeczności z gmin do 50 tysięcy mieszkańców, które wykazują najwyższą aktywność w realizacji różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego celem jest umacnianie współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami oraz osobami w nie zaangażowanymi. Cel ten osiągany jest przez partnerstwa zawiązywane w Programie dzięki realizacji wspólnych projektów. Trzon każdego partnerstwa stanowi Grupa Inicjatywna. Tworzą ją liderki i liderzy społeczni oraz organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki czy instytucje kultury. Na późniejszym etapie dołączają do nich inni aktorzy życia społecznego: samorządy lokalne, przedsiębiorstwa i lokalne media. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną.
W trwającej obecnie VIII edycji Programu ogłaszane są dwa konkursy. Ogólnopolski, (zamknięty) konkurs grantowy dla beneficjentów programów PAFW, którzy na przestrzeni ostatnich czterech lat zrealizowali w swoich społecznościach lokalnych projekty w ramach co najmniej czterech różnych programów PAFW. Drugi to ogólnopolski (otwarty) konkurs grantowy, na start-up granty, skierowany do samozawiązujących się Grup Inicjatywnych, nie związanych dotychczas z programami PAFW lub takich, których tylko jeden z członków był ich beneficjentem.
Dotychczas w ramach Programu zawiązało się 50 partnerstw i 11 start-upów, których działania objęły 107 gmin. Łącznie wzięło w nich udział blisko 160 tysięcy mieszkańców i prawie 1000 partnerów.
Jak mówi Emilia Dmochowska, koordynatorka Programu: "W niektórych miejscowościach brakuje przestrzeni do rozmowy człowieka z człowiekiem, gdzie indziej mieszkańcy chcą docenić produkt lokalny czy dumę regionu, a czasami pojawia się też potrzeba stworzenia profesjonalnej oferty kulturalnej czy turystycznej. Partnerzy zaczynają więc od diagnozy problemu. Potem trzeba mówienie o pomysłach zastąpić działaniem i zbudować koalicję tych, którzy myślą podobnie. I oczywiście zgłosić się do programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
W ciągu kilkunastu lat efekty partnerskich przedsięwzięć to m.in. lokalna internetowa telewizja obywatelska w Grodzisku Mazowieckim, zagospodarowanie publicznego parku w Biłgoraju, a także wypromowanie lokalnych produktów – karpia w Dolinie Baryczy, jabłka w Warce oraz chleba w Szadku. Powstały również Miejsca Przyjazne Młodzieży na Podkarpaciu, przeprowadzono kampanię na rzecz czystego powietrza w Żywcu, a w Chrzanowie zachowano dziedzictwo związane z nieistniejącą już, pierwszą w Polsce fabryką lokomotyw „Fablok” SA, która stała się wizytówką miasta.
"Program „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”, idea budowania lokalnych partnerstw opartych na dobru wspólnym i metoda animacji społeczności lokalnych cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego otwieramy program na Grupy Inicjatywne, niekoniecznie związane wcześniej z programami PAFW" – mówi Joanna Lempart dyrektor programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Konkurs otwarty – poznaj etapy
Konkurs otwarty jest adresowany do Grup Inicjatywnych, składających się z co najmniej trzech podmiotów, współpracujących ze sobą na terenie jednej lub więcej gmin do 50 tysięcy mieszkańców. Mogą to być organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki czy instytucje kultury. W późniejszym etapie budowania partnerstwa do Grupy Inicjatywnej dołączają samorządy lokalne, przedsiębiorstwa i lokalne media.
W ramach konkursu otwartego przewidziano dwa etapy: udział w 3-miesięcznym programie tutoringu a następnie ubieganie się o start-up granty w wysokości do 20.000 zł. Pula w konkursie otwartym wynosi 80.000 zł. Przyznane zostaną maksymalnie 4 start-up granty.
Aby zgłosić się do udziału w tutoringu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
i wysłać go w wersji elektronicznej na adres e.dmochowska@filantropia.org.pl w terminie do 14 marca 2022 roku.
Do udziału w programie tutoringu zaproszonych zostanie 6 wybranych Grup Inicjatywnych. Program tutoringu obejmuje: szkolenie z metody animacji społeczności lokalnych, mini-granty na przeprowadzenie lokalnej diagnozy i konsultacji społecznych w wysokości 3 tysięcy złotych oraz wsparcie ekspertów i animatorów, udział w szkoleniach, webinariach.
Szczegółowe informacje dostępne są w regulaminie konkursu.
[Aktualizacja: 15.03.2022] Nabór wniosków został przedłużony do 28 marca 2022 r. (pierwotny termin do 14 marca). W związku z bieżącą sytuacją umożliwiamy ukierunkowanie partnerskich projektów na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Regulamin został zaktualizowany o stosowne zapisy.
Więcej o programie: