Co możemy zrobić, aby nasze pomysły nie trafiały do przysłowiowej szuflady? Od czego zacząć, gdy chcemy działać na rzecz swojej okolicy? Które z potrzeb są najpilniejsze? Jaki potencjał drzemie w naszych miejscowościach i co w nich lubimy? Na te pytania odpowiadali mieszkańcy Mazowsza podczas warsztatów wydobywczych „Local power”.
„Local power” to seria dwóch warsztatów wydobywczych zorganizowanych w ramach międzynarodowego projektu CERUSI.
„Sięgnęliśmy po tę metodę, by pomóc lokalnym aktywistom w mapowaniu potrzeb ich okolicy, nazwaniu problemów widzianych zarówno z perspektywy własnej, jak również z perspektywy społeczności oraz nakreśleniu kroków, które pomogą urzeczywistnić wizję, za którą stoją wartości ważne dla danego miejsca”, powiedziała Dorota Nowicka z Fundacji Fundusz Współpracy, organizacji która koordynuje działania projektu w Polsce.
Kolejnym krokiem zmierzającym do dopracowania kiełkujących pomysłów, poszukania rozwiązań zupełnie niestandardowych, ale dopasowanych do lokalnej specyfiki jest seria #LabModules, czyli 5-tygodniowy cykl warsztatów innowacji metodą design thinking. Już 25 października, czyli w najbliższy poniedziałek, rusza ostatnia już edycja! Podczas pracy zespołowej i indywidualnych konsultacji uczestnicy poszukają rozwiązań odpowiadających na wyzwania obszarów wiejskich i oddalonych od miast w obszarze gospodarki cyrkularnej.
Więcej informacji:
Katarzyna Jagiełło, 798 371312, kjagiello@cofund.org.pl
Fundacja Fundusz Współpracy
Od 31 lat wspiera obszary istotne dla rozwoju i wzmocnienia kapitału społecznego w Polsce. Widząc wyzwania oraz potencjał do zmiany Fundacja angażuje się w projekty i programy na rzecz: edukacji i wsparcia sektora publicznego, ekonomii społecznej i przedsiębiorczości, równości szans, społeczeństwa obywatelskiego, współpracy międzynarodowej oraz innowacji społecznych.
CERUSI
Międzynarodowy projekt realizowany w ramach programu Interreg Europa Środkowa przez organizacje partnerskie z 7 krajów Europy Środkowej: Polski, Austrii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch. Jego głównym celem jest wsparcie innowatorów i przedsiębiorców społecznych w rozwijaniu innowacji społecznych na obszarach wiejskich oraz peryferyjnych.
Działania w ramach projektu:
#CaravanStops, czyli nieformalne spotkania z lokalną społecznością; #LabModules, czyli seria warsztatów, podczas których innowatorzy wypracowują innowacyjne rozwiązania dedykowane terenom wiejskim i peryferyjnym; #RSIAcademy,czyli 5 modułowy kurs online dedykowany tym, którzy chcą poszerzać wiedzę nt. wdrażania innowacji społecznych na obszarach wiejskich oraz peryferiach miast.
Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy