15 łódzkich organizacji pozarządowych nie zgadza się z formułą "internetowej ankiety" jako jedynej metody na konsultowanie rozmieszczenia stacji roweru miejskiego z mieszkańcami Łodzi.
13 lutego 2014 r. Zarząd Dróg i Transportu na nowo otworzonej stronie facebookowej “Rowerowa strona Łodzi” ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych rozlokowania stacji roweru publicznego w Łodzi. Co prawda w poście na portalu społecznościowym nie pojawiło się określenie “konsultacje społeczne”:
Rowerem do pracy? do kina? Rower jako uzupełnienie komunikacji miejskiej? Czemu nie! Już w tym roku w Łodzi ruszy Łódzki Rower Publiczny (zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego). Chcemy, żeby stacje rozlokowane w mieście spełniały Wasze oczekiwania, dlatego już dziś otwieramy rowerową dyskusję! Pod Waszą ocenę oddajemy mapkę pierwszego etapu realizacji projektu, oraz ankietę, w której macie możliwość zaopiniowania każdej z zaproponowanych lokalizacji. Nie możecie nas zawieść! Każde zdanie ma znaczenie! Zaczynamy!
Jednak już w komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu Miasta Łodzi znajdziemy wyraźne odwołanie do instytucji konsultacji:
Oficer rowerowy Bartosz Zimny ze ZDiT poinformował, że zgodnie z założeniami, w pierwszym etapie ma powstać 50 stacji, obsługujących 500 rowerów, a w kolejnym roku baza ma zostać podwojona. Na początek stacje mają być zlokalizowane w centralnej części miasta, ale kolejne mają służyć połączeniu campusów łódzkich uczelni. Drugi etap rozbudowy systemu ma się rozpocząć wiosną 2015 roku, by docelowo osiągnąć 100 stacji, obsługujących 1000 rowerów. Do końca lutego prowadzone będą konsultacje społeczne oraz zbierane opinie w tej sprawie. Szczegóły na stronie: www.zdit.uml.lodz.pl
Do przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie Zarząd Dróg i Transportu został zobowiązany przez radnych Rady Miejskiej w srodę 12 lutego 2014 r.
- organizacji konsultacji w sposób umożliwiający zapoznanie się z zagadnieniem będącym przedmiotem konsultacji, jak również konsekwencjami realizacji zadania w określony sposób (§ 3 Regulaminu);
- zachowania formy Zarządzenia Prezydenta Miasta Łodzi dla ogłoszenia konsultacji społecznych wraz z wymaganymi elementami (§ 9 Regulaminu) i zastąpienia go ogłoszeniem na portalu społecznościowym oraz późniejszą informacją na stronie UMŁ;
- realizacji konsultacji tylko w jednej formie (§ 10 Regulaminu), w dodatku zrealizowanej w sposób niepełny (jedynie forma elektroniczna);
- niepoprzedzenia konsultacji społecznych akcją informacyjną, w tym nie opublikowano informacji o konsultacjach z czternastodniowym wyprzedzeniem (§ 13 Regulaminu).
W przypadku tylu naruszeń prawa miejscowego trudno jest uznać podejmowane przez Zarząd Dróg i Transportu działania za pełnoprawne konsultacje społeczne, których standard został określony i przyjęty już ponad 1,5 roku temu.
Dlatego Fundacja Normalne Miasto Fenomen, Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu, Fundacja Subsidium, Stowarzyszenie Fabrykancka, Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego, ZHP Chorągiew Łódzka Hufiec Łódź Widzew, Łódź Design Festival, Instytut Spraw Obywatelskich, Stowarzyszenie im. St. Brzozowskiego, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, Fundacja Sendzimira, Fundacja Jaskółka, Fundacja Miejski Kolektyw, Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK, Stowarzyszenie Topografie oraz Stowarzyszenie "Obywatele Obywatelom" postanowiły w dniu 14 lutego 2014 r. złożyć oficjalny wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych zgodnych z prawem miejscowym.
Źródło: informacja nadesłana