Łódzka Rada Pożytku rozmawiała o Centrum Obywatelskim i klauzulach społecznych
III posiedzenie Łódzkiej Rady Pożytku za nami. Tym razem tematami przewodnimi było Centrum Obywatelskie oraz klauzule społeczne w zamówieniach publicznych w Łodzi.
Centra Obywatelskie czy Centra Organizacji pozarządowych prowadzone są, bądź wspierane przez wiele samorządów w całej Polsce. Powołane są już między innymi w Warszawie, Białymstoku, Elblągu, Wrocławiu czy Gdyni. Potrzebę ich prowadzenia wskazuje art. 5 ust. 6 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wynika z niego, iż organ administracji publicznej może prowadzić jednostkę prowadzącą działalność na rzecz innych organizacji pozarządowych. Zgodnie z ustawą może prowadzić ją sam, bądź zlecić jej prowadzenie organizacji pozarządowej.
Centra często pełnią rolę wspierającą inne organizacje pozarządowe, wspomagające rozwój społeczności lokalnych. Nierzadko pełnią rolę inkubatorów dla III sektora, świadczą usługi doradczo-szkoleniowe innym ngo’som, ale również są miejscem spotkań, dyskusji, przestrzeni dla inicjatyw społeczno-obywatelskich.
W Łodzi od pewnego czasu trwają „przymiarki” do utworzenia Centrum Organizacji Pozarządowych. Wciąż poszukiwana jest odpowiednia lokalizacja dla tego miejsca. Na razie brakuje jednak koncepcji czym takie Centrum miałoby się dokładnie zajmować i jakie funkcje pełnić. A to przecież właśnie funkcje Centrum, determinować mają wybór odpowiedniego miejsca.
Stąd też na ostatnim posiedzeniu, na wniosek Łukasza Waszaka z Centrum OPUS, Łódzka Rada Pożytku powołała grupę roboczą (w jej skład weszło 5 członkiń i członków Łódzkiej Rady Pożytku), która opracuje koncepcję działania Centrum. Najbliższe posiedzenie grupy roboczej odbędzie się w najbliższy wtorek (11 października) o godz 14 w Centrum OPUS. Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia: odbiorców centrum, potrzeb jakie ma ono zaspokajać, świadczonych przez nie usług i infrastruktury. Do udziału w pracach mogą zgłaszać się inne organizacje zainteresowane tym tematem.
Drugim tematem przewodnim poruszonym na ostatnim posiedzeniu Łódzkiej Rady Pożytku były klauzule społeczne w zamówieniach publicznych w Łodzi Klauzule społeczne pojawiły się w 2009 roku w prawie zamówień publicznych celem zwiększenia szans oferentów zatrudniających osoby niepełnosprawne czy bezrobotne. Chodzi o to by pieniądze publiczne mogły trafiać w pierwszej kolejności do tych , którzy zatrudniają osoby wykluczone społecznie (m.in. spółdzielni socjalnych). Taka polityka daje szansą na samozatrudnienie osób, które na otwartym rynku mają niewielkie szanse, ponadto oznacza mniej wydatków na zasiłki i wsparcie społeczne.
Ponieważ w Łodzi klauzule społeczne nie są stosowane, Łódzka Rada Pożytku postanowiła poznać plany miasta względem regularnego stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych w Łodzi i skierować pismo z zapytaniem do Wydziału Zamówień Publicznych w Łodzi (treść pisma w ząłączniku).
Kolejne posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego odbędzie 18 października o godz 14, w Sali 107, przy ul. Piotrkowskiej 104. Rada zajmie się miedzy innymi zaopiniowaniem Programu Współpracy Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi na rok 2012.
Pobierz
-
20111007135710_pismo_klauzule_spoleczne.pdf
pdf ・244.62 kB
Źródło: inf.własna