Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego proponuje zasady użyczeń lokali dla ngo
W obecnej chwili nie ma w Łodzi wyrazistych procedur określających zasady użyczeń lokali organizacjom pozarządowym. Dlatego też Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego (ŁRDPP) proponuje przyjęcie podstawowych, brzegowych kryteriów koniecznych do spełnienia przez każdą organizację, która chce ubiegać się o użyczenie lokalu od Miasta.
Kryteria te wprowadzić mogą spójną politykę użyczeń lokali dla wszystkich organizacji pozarządowych, a także wzmocnią przejrzystość administracji wobec decyzji w tym względzie. Ponieważ skala i rodzaj działalności organizacji jest diametralnie różny, co znacznie ogranicza możliwość stworzenia „twardych” zasad, ŁRDPP proponuje przyjęcie pięciu podstawowych kryteriów koniecznych do spełnienia przez organizacje ubiegające się o użyczenie lokalu.
Są nimi:
- prowadzenie przez daną organizację działalności w sferach pożytku publicznego na rzecz mieszkańców miasta (zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie),
- 5-letnia działalność organizacji, która w pewien sposób potwierdzać ma trwałą obecność organizacji w życiu Miasta oraz umożliwić ma zdobycie wiedzy o jej dotychczasowej aktywności,
- nieprowadzenie działalności gospodarczej w użyczonym lokalu (o ile organizacja prowadzi działalność gospodarczą),
- brak zaległości finansowych wobec miasta, co potwierdzać ma wiarygodność partnera i wywiązywanie się organizacji z dotychczasowych zobowiązań wobec Miasta,
- posiadanie rocznego budżetu w wysokości minimum dwukrotnie przewyższającym roczne szacunkowe koszty utrzymania lokalu, tak by uprawdopodobnić możliwość bieżącej spłaty kosztów eksploatacji lokalu przez organizację.
Wyznaczone kryteria są tylko kryteriami brzegowymi i ich spełnienie w zamyśle ŁRDPP nie miałoby oznaczać konieczności każdorazowego użyczenia lokalu organizacji. Rada jest w pełni świadoma, iż każdorazowa decyzja o użyczeniu lokalu należy do Prezydenta Miasta Łodzi. W związku z tym ŁRDPP wyraża gotowość pomocy przy wzbudzających wątpliwość wnioskach o użyczenie, które spełniają ww. warunki brzegowe.
Ponieważ zwolnienie organizacji z czynszu za najem lokalu jest de facto wsparciem finansowym działalności organizacji pozarządowej przez Miasto, ŁRDPP proponuje również by organizacje wnioskujące o użyczenia lokali przedkładały do właściwej komórki Urzędu Miasta (w tym wypadku Wydziału Majątku Miasta) informacje o planowanej działalności w danym lokalu wraz z jej harmonogramem oraz sprawozdania z prowadzonej działalności w lokalu (poświadczającej, iż zwolnienie z czynszu przełożyło się na określoną pracę na rzecz mieszkańców).
Zdaniem ŁRDPP podstawowym kryterium użyczenia lokalu organizacji pozarządowej powinna być jej działalność na rzecz mieszkańców w obszarze pożytku publicznego. Stąd ŁRDPP liczy, iż Pani Prezydent skorzysta z załączonej propozycji zasad użyczeń lokali dla organizacji pozarządowych. W tej chwili powyższe rekomendacje nie są w żaden sposób obowiązujące.
Zobacz również:
Pobierz
-
20121221115402_Uchwala_nr_24-ost.doc
doc ・48.64 kB
Źródło: inf. własna