Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W dniach 28 - 29 marca 2003 roku w Łowiczu odbyło się spotkanie Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego. Spotkanie strategiczne członków Rady poświęcone było wypracowaniu docelowego programu zadań Rady na okres kadencji 2002 - 2005 oraz metod jego realizacji.
O czym Rada rozmawiała...
Obecni na spotkaniu członkowie Rady pracowali nad wyznaczeniem planu działań Rady w ramach czterech obszarów tematycznych:
- Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego wobec ogólnopolskich federacji i porozumień
- Wewnętrzna spójność i współpraca członków Rady
- Wzmocnienie sektora pozarządowego w województwie
- Kontakty z administracją samorządową
Łódzkie organizacje a ogólnopolska federacja
Dyskutując o współpracy z federacjami i porozumieniami organizacji ustalono, że za kontakty i współpracę między Radą a Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych OFOP odpowiada wybrany z grona Rady „łącznik”. Jego zadaniem jest informacja członków Rady o pracach OFOP-u i przekazywanie stanowiska Rady na szczebel ogólnopolski. Informacje przekazywane przez łącznika trafią do członków Rady na łamach Pakietu Informacyjnego. Bieżące wiadomości dotyczące federacji ogólnopolskiej członkowie Rady mogą uzyskać na stronach www.federalizacja.ngo.pl.
Priorytety dla federacji
Za priorytety działania OFOP-u, w tym Rady, uznano kwestie związane ze zmniejszeniem kosztów rejestracji organizacji pozarządowych w KRS oraz lobbing na rzecz ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. W związku z tym ustalono, że celem będzie włączenie organizacji pozarządowych do konsultacji ustaw ważnych dla trzeciego sektora poprzez uczestnictwo w grupach roboczych.
Poza aktywnym udziałem w federacji ogólnopolskiej członkowie Rady będą dążyć do nawiązania kontaktów i współpracy ze strukturami federacyjnymi z innych regionów Polski. Charakterystyka poszczególnych federacji i profil działalności będzie regularnie zamieszczany w Pakiecie Informacyjnym.
Podnoszenie kwalifikacji Rady i wzajemne poznawanie się organizacji
W obszarze wewnętrznej spójności i współpracy członków Rady ustalono, że w ramach Rady zostaną powołane zespoły specjalistyczne pracujące na rzecz podniesienia wiedzy i umiejętności członków Rady, poprawy wizerunku Rady na szczeblu wojewódzkim oraz na rzecz kwestii ważnych dla całego sektora, takich jak federalizacja.
Członkowie Rady postanowili stworzyć kartę zasad etycznych w działaniu organizacji pozarządowych należących do Rady. W tym celu zadecydowano o zorganizowaniu oddzielnego spotkania poświęconego tej kwestii, a w perspektywie o powołaniu Komisja ds. Etyki.
Uznano, że w celu zwiększenia wewnętrznej spójności członkowie Rady powinni uczestniczyć w imprezach organizowanych przez poszczególne organizacje członkowskie oraz poznawać się wzajemnie w ramach wizyt studyjnych. Informacje i zaproszenia na ważne dla organizacji wydarzeniach członkowie Rady zobowiązali się przesyłać do Biura Rady w terminie do 15 każdego miesiąca. Współpraca członków Rady powinna prowadzić do promocji idei Rady i poszerzania składu federacji m.in. poprzez bezpośrednie rozmowy Zarządu z organizacjami z regionu. Uznano, że Rada powinna działać w powiatach za pośrednictwem przedstawicieli regionalnych. Za ważny czynnik promocji Rady uznano współpracę z mediami.
Nowi członkowie reprezentacji
Członkowie Rady zgodzili się, że wzmocnienie sektora pozarządowego w województwie, w tym Rady jako reprezentacji ponadbranżowej zależy od zwiększenia liczby jej członków. Dlatego za cel uznano pozyskiwanie nowych organizacji członkowskich poprzez kontakty bezpośrednie, uczestnictwo w seminariach, spotkaniach i konferencjach.
Wzmocnienie sektora w regionie łódzkim powinno być oparte o aktywne uczestnictwo w pracach federacji ogólnopolskiej nad ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie oraz w działaniach na rzecz promocji działalności III sektora. Szczególnie ważne jest propagowanie idei federalizacji i ustawy w środowiskach lokalnych. Tutaj pomoc mogą nieść partnerzy lokalni Centrum OPUS, którzy są nośnikami Rady w regionie. Doceniając rolę partnerów, Rada powinna doprecyzować zasady współpracy wzajemnej, jednocześnie rozwijając wspólne kontakty.
Członkowie Rady jako reprezentanci sektora powinni aktywnie uczestniczyć w Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz w Tygodniu Inicjatyw Pozarządowych, organizowanym na terenie województwa. Informacje na temat sektora należy rozpowszechniać za pomocą ulotek, Pakietu Informacyjnego oraz rzetelnych informacji przekazywanych w mediach.
Wzmacnianie trzeciego sektora
Jakość pracy trzeciego sektora na terenie województwa łódzkiego powinna zostać oparta o systematyczne szkolenia organizacji członkowskich należących do Rady. Edukacja członków Rady w celu ich profesjonalizacji powinna przebiegać na dwóch płaszczyznach: dostarczania i wymiany informacji o działaniach sektora m.in. w ramach Pakietu Informacyjnego oraz w ramach kontaktów z ekspertem ds. rozwoju społecznego i funduszy europejskich. Rada sama powinna być inicjatorem i patronem działań wzmacniających wiedzę organizacji pozarządowych m.in. poprzez organizowanie konferencji i uczestnictwo w redagowaniu Pakietu. Rada powinna wyznaczać kierunki rozwoju sektora działając w oparciu o standardy, które zostaną opracowane przez specjalnie do tego celu powołaną Komisję ds. Etyki.
Siłę sektora można zmierzyć także jakością jego kontaktów z administracją publiczną. W tym celu Rada powinna pracować na rzecz wypracowania propozycji programu współpracy z władzami regionalnymi i powiatowymi. Jako silna struktura regionalna Rada powinna także przystąpić do negocjacji cen na pewne produkty i usługi oferowane m.in. przez Telekomunikację Polską i Pocztę Polską.
Współpraca z samorządem
Mówiąc o współpracy z samorządem ustalono, że powinna opierać się o jasne reguły, partnerstwo i kontakty bezpośrednie. Początkowo Rada powinna zabiegać o podpisanie porozumień i uchwał w powiatach, w których istnieje sprzyjająca ze strony władz atmosfera do współpracy. Takie powiaty zostaną wybrane na podstawie raportu przygotowanego przez Zarząd. Tam, gdzie nie widać zainteresowania władz tematem organizacji, należy szukać nowych członków.
Kończąc spotkanie, członkowie Rady zobowiązali się do pracy nad poszczególnymi obszarami w grupach roboczych.
Źródło: OPUS (Beata Brzostek)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.