Jak zwiększyć wpływ mieszkańców na decyzje podejmowane w mieście? To zadanie dla wielu społeczności, choć nie wszystkie starają się coś z tym zrobić. Członkowie nieformalnej Inicjatywy „Łodzianie Decydują” próbują znaleźć takie rozwiązanie, które spowoduje, że władze miasta będą podejmować decyzje w oparciu o potrzeby łodzian.
Najwyższy czas, aby obywatele zrozumieli, że demokracja to nie tylko oddawanie głosu raz na cztery lata, na przy wyborze któregoś z przedstawicieli władz. Istotne jest to, aby ludzie zdali sobie sprawę, że wydatkowane w mieście pieniądze to ich środki, i że mają prawo do decydowania o ich przeznaczeniu i do wywierania wpływu na władze miasta, powołane po to, by ich reprezentować. Dlatego kilkunastu przedstawicieli łódzkich organizacji pozarządowych powołało Inicjatywę Społeczną „Łodzianie Decydują” (www.lodzianiedecyduja.pl) mającą na celu wzrost wpływu mieszkańców na decyzje podejmowane w mieście. Uważamy, że mamy prawo wyrażać swoje oczekiwania w stosunku do władz i liczyć na realizację naszych postulatów.
Główne tezy Inicjatywy „Łodzianie Decydują”:
- Łódź jest miastem o niezwykle niskim (jednym z najniższych w Polsce) poziomie zaufania społecznego do władz miasta.
- W Łodzi rzadko prowadzi się konsultacje społeczne, a jak są już realizowane, ich jakość jest bardzo niska.
- Do tej pory nikomu w Łodzi nie udało zebrać 6 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą i złożyć projektu takiej uchwały.
Na pierwszy ogień: inicjatywa uchwałodawcza
Pierwszą naszą inicjatywą było zbieranie podpisów pod postulatem zmiany struktury obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. W Łodzi trzeba zebrać aż 6 tys. podpisów, żeby móc zgłosić do Rady Miejskiej w Łodzi własny pomysł uchwały obywatelskiej. Dla wielu jest to bariera nie do pokonania. Członkowie akcji „Łodzianie Decydują” zbierają 6 tys. podpisów, żeby poprzeć ideę zmniejszenia wymaganej liczby podpisów kolejnych inicjatyw do 1 tysiąca.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnych mediów. Dzięki temu informacja o niej dotarła do wielu łodzian, którzy włączyli się w zbiórkę podpisów. Obecność inicjatywy w mediach przyczyniła się też do zapoczątkowania dyskusji na temat możliwości uczestnictwa mieszkańców w podejmowaniu decyzji w mieście.
Akcję realizujemy w bliskim kontakcie z ludźmi – uliczne zbieranie podpisów prowadzi do uświadomienia mieszkańcom ich praw. Inicjatywa ta ma dużą szansę powodzenia z powodu zbliżających się wyborów samorządowych. Mamy nadzieję, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza będzie stosowana w przyszłości w różnych dziedzinach życia społecznego (np. w kulturze, zagospodarowaniu przestrzennym itp.). Wśród jej zwolenników są zarówno pojedynczy mieszkańcy (włączają się w zbiórkę) i przedstawiciele lokalnych mediów czy niektórzy radni, jak i organizacje pozarządowe, ośrodki kultury.
W ślad za tym: Regulamin Konsultacji Społecznych
W trakcie zbiórki podpisów pytano nas, jaką uchwałę obywatelską chcielibyśmy wprowadzić jako pierwszą. Wspomnieliśmy o potrzebie stworzenia Regulaminu Konsultacji Społecznych – dokumentu określającego zasady dialogu władz z mieszkańcami. Temat ten zainteresował jednego z łódzkich radnych, który zadeklarował chęć złożenia projektu takiej uchwały. Członkowie Inicjatywy „Łodzianie Decydują” wraz z Ruchem Społecznym Szacunek dla Łodzi wspólnie podjęli się opracowania projektu Regulaminu Konsultacji Społecznych. Dzięki radnemu Krzysztofowi Piątkowskiemu dokument trafił na sesje Rady Miasta Łodzi. Z kilkoma poprawkami został jednogłośnie przyjęty 31 marca br. Uznajemy to za duży sukces. Teraz władze miasta są zobligowane do konsultowania z łodzianami budżetu miasta czy programów jego rozwoju, a także do prowadzenia portalu poświęconego konsultacjom społecznym.
Sami mieszkańcy pragnący coś zmienić – za swoim oknem czy na terenie osiedla, również będą mogli ubiegać się o konsultacje w tej sprawie. Złożyć obywatelski wniosek będą mogły także osoby chcące zgłosić jakąś indywidualną potrzebę czy pomysł dotyczący planowanego w mieście projektu lub inwestycji. Na uruchomienie konsultacji będą potrzebowali 1 tys. podpisów, czyli dokładnie takiej ich liczby, jak przy inicjatywie uchwałodawczej (przy założeniu, że nasza propozycja zyska poparcie Rady Miasta).
ŁUKASZ PRYKOWSKI – z sektorem pozarządowym związany od sześciu lat, od niedawna zaangażowany w promocję idei partycypacji społecznej w Łodzi.
Źródło: dwumiesięcznik gazeta.ngo.pl 03(69)2010