Fabryczna, brudnokapitalistyczna, jednocześnie fascynująca i odpychająca, dająca szansę i niszcząca, wielokrotnie inspirująca. Poznać prawdę o Łodzi, o łódzkiej architekturze, kulturze, historii, o ludziach, którzy tworzyli potęgę wczesnego kapitalizmu i padali przygnieceni jego bezlitosnym ogromem - było to możliwe w Pałacu Herbsta podczas spotkania edukacyjnego.
Fundacja Kultury bez Barier 20 listopada zorganizowała niecodzienną, interdyscyplinarną opowieść o Łodzi, o początkach kapitalizmu w Muzeum Pałacu Herbsta i pokaz filmu „Ziemia Obiecana”, a wszystko z audiodeskrypcją oraz napisami dla osób niesłyszących i tłumaczeniem na język migowy.
Pałac Herbsta (Łódź, Przędzalniana 72) jest przygotowany do obsługi widzów niewidomych.
Pałac Herbsta to miejsce nierozerwalnie związane z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców. Po dwuletniej przerwie (w latach 2011-13) związanej z modernizacją, Pałac został ponownie otwarty dla publiczności. Projekt wystroju pomieszczeń i nowej aranżacji pałacowych wnętrz powstał w oparciu o dokumentację konserwatorską i nieznane wcześniej archiwalne fotografie. Dzięki nowym źródłom informacji wnętrza są teraz bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała w nich rodzina Herbstów. Muzeum zostało przy tym wyposażone w nowoczesne technologie umożliwiające zwiedzanie osobom z niepełnosprawnością wzroku, które mogą nawet podjąć próbę samodzielnych odwiedzin.
Projekt "Zakochaj się w kulturze" Fundacji Kultury bez Barier jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy i Patroni: Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Fundacja ECHO, Portal ONSI, Magazyn "Pochodnia".
Film został pokazany dzięki uprzejmości Cyfrowego Repozytorium Filmowego.
Źródło: Fundacja Kultury Bez Barier