Łódź. Wieloletni Program Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi przyjęty
31 sierpnia 2016 r. Rada Miejska W Łodzi przyjęła Wieloletni Program Współpracy Miasta Łodzi z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2016-2018. Dokument zbiera w jedną całość wszystkie prowadzone przez Miasto działania realizowane we współpracy z III sektorem.
W porównaniu do poprzedniego wieloletniego programu, ten jest bardziej szczegółowy, posiada szerszy zakres działań, wskazuje planowane do osiągnięcia efekty.
W części pozafinansowej, program zakłada m.in. wzmocnienie roli Komisji Dialogu Obywatelskiego w Łodzi. Zaleca corocznie ustalanie wspólnie przez Komisję i właściwy wydział listy dokumentów nad jakimi w danym roku KDO będzie pracować. Program wskazuje również potrzebę włączenia KDO na wczesnym etapie w proces tworzenia kluczowych aktów prawnych.
Program zakłada również ulepszenie portalu Łódź Aktywnych Obywateli a docelowo utworzenie nowej, lepszej strony internetowej, z nowymi funkcjonalnościami. W planach jest również uruchomienie nowego Generatora Wniosków.
Opisana w programie współpraca finansowa Miasta z NGO uwzględnia zadania zlecane organizacjom zarówno w trybie rocznym jak i wieloletnim. Dokument zakłada, iż z biegiem czasu, wzrastać będzie liczba zadań publicznych przekazywanych do realizacji organizacjom pozarządowym (już w tym roku w budżecie miasta zaplanowano kwotę wyższą niż w latach poprzednich – 46 mln). Na uwagę zasługuje również zapis o zasadzie ogłaszania konkursów na realizację zadań wieloletnich, przed zakończeniem roku budżetowego poprzedzającego termin rozpoczęcia zadania.
Organizacje będą mogły również liczyć współpracę partnerską z Miastem w zakresie starania się o dofinansowanie zadań ze źródeł pozabudżetowych. W planach jest stworzenie listy obszarów, w których można będzie corocznie nawiązywać partnerstwa projektowe pomiędzy NGO a samorządem.
Zupełną nowością są plany wprowadzenia konkursu na wkłady własne dla projektów organizacji pozarządowych finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Pierwsze rozwiązania w tym zakresie zaczną powstawać już niebawem, a szacowana ilość środków przeznaczonych na wkłady własne dla NGO, to ok. 300 tys rocznie, od roku 2018.
Program zakłada również prowadzenie bardziej transparentnej polityki lokalowej dla NGO. Będzie ona realizowana na mocy powstałych i wprowadzonych już w tym roku nowych dokumentów określających zasady najmu i użyczeń lokali w Łodzi.
W projekcie pojawił się również zapis dot. utworzenie Łódzkiego Centrum Obywatelskiego jako odrębnego ośrodka wspierającego rozwój organizacji III sektora w Łodzi. Koncepcja dot. Centrum omawiana jest już w Łodzi od dłuższego czasu, znana jest już jego przyszła lokalizacja (ul.Wschodnia 50). W planach są także centra rejonowe i program wspierania inicjatyw obywatelskich.
Projekt zakłada stałą współpracę z Łódzką Radą Działalności Pożytku Publicznego w zakresie konsultacji kluczowych kroków i projektów w obszarze współpracy Miasta z NGO.
Wieloletni Program Współpracy Miasta z NGO powstał w ramach projektu "Model Współpracy Miasto-NGO", którego realizatorem było Centrum OPUS, a partnerem Miasto Łódź. Założenia programu powstały w sposób partycypacyjny – współtworzył je zespół roboczy złożony z przedstawicieli NGO i Urzędu Miasta. Program konsultowany był z organizacjami pozarządowymi i uzyskał pozytywną opinię Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Źródło: inf. własna