Powstaje wieloletni program współpracy pomiędzy Miastem Łódź a NGO na lata 2016-2018. Trwają prace zespołu eksperckiego, spotkania przy wydziałach UMŁ. Odbył się również dwudniowy warsztat w Uniejowie, gdzie przedstawiciele NGO, jak i urzędnicy pracowali wspólnie nad założeniami programu.
Program wieloletni wskazuje priorytetowe działania jakie należy podjąć by wzmocnić współpracę pomiędzy Miastem a III sektorem w latach 2016-2018.
Podczas prac warsztatowych oprócz propozycji nowych zadań możliwych do przekazania organizacjom pozarządowym w latach kolejnych pojawiło się szereg propozycji rozwijających współpracę pozafinansową oraz system wsparcia III sektora.
Jako jedno z głównych zadań wskazano wzmocnienie roli Komisji Dialogu Obywatelskiego. Program wieloletni zakłada m.in., iż KDO by skutecznie działać powinny corocznie razem z właściwym wydziałem ustalać zakres omawianych na posiedzeniach aktów prawnych oraz konsultować zakres zadań planowanych do realizacji przez Miasto we współpracy z NGO w obszarze działań danej komisji.
Rozmawiano również o polityce informacyjnej. Zgłoszono m.in potrzebę ulepszenia portalu Łódź Aktywnych Obywateli pod kątem jego dostępności dla osób niepełnosprawnych, a także pod względem zawartości informacji o projektach realizowanych przez organizacje pozarządowe z budżetu miasta.
Dużo miejsca poświęcono również planowanym działaniom związanym z polityką lokalową dla organizacji pozarządowych – wskazano potrzebę uszczegółowienia procedur jak i podniesienia ich transparentności.
W projekcie pojawił się również zapis dot. utworzenie Łódzkiego Centrum Obywatelskiego jako odrębnego ośrodka wspierającego rozwój organizacji III sektora w Łodzi. Koncepcja dot. zasad prowadzenia ośrodka omawiana jest już w Łodzi od dłuższego czasu, od niedawna znana jest już jego przyszła lokalizacja (ul. Wschodnia 50).
Z elementów współpracy finansowej pojawiły się m.in. pomysły utworzenia w Łodzi funduszu wkładów własnych na zadania organizacji pozarządowych finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz opracowanie informatora dla NGO ubiegających się o dofinansowanie zadania z budżetu miasta.
Ze wszystkimi planowanymi działaniami zakładającymi wzmocnienie systemu współpracy będzie można zapoznać się w gotowym projekcie założeń wieloletniego programu współpracy Miasta Łodzi z NGO, którego konsultacje planowane są już w czerwcu br.
Warsztaty oraz prace zespołu eksperckiego odbywały się w ramach projektu "Model Współpracy Miasto-NGO" finansowanego z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, za którego realizację odpowiada Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi