Łódź. Pracownicy Urzędu Miasta Łodzi zapoznali się z Modelem Kontraktowania Usług Społecznych
W ramach projektu „Od partnerstwa do kooperacji” przedstawiciele komórek Urzędu Miasta Łodzi, które współpracują z III sektorem, zapoznali się z innowacyjnymi formami zlecenia zadań publicznych organizacjom pozarządowym.
Szkolenie poprowadził Marcin Dadel - ekspert w zakresie funkcjonowania organizacji pozarządowych i ich relacji z jednostkami samorządu terytorialnego, autor m.in. publikacji dotyczących ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz realizacji projektów społecznych.
W trakcie szkolenia uczestnicy poznali nowe formy zlecania zadań publicznych organizacjom, które są rekomendowane w ramach projektu „Od partnerstwa do kooperacji”. Jedną z nich jest Regranting - sposób na zlecanie przekazywania niewielkich dotacji aktywizujących społeczności lokalne. W tym trybie konkurs ogłaszany przez samorząd dotyczy wyboru operatora, który otrzymuje pulę środków i przekazuje ją innym organizacjom. Organizacja realizująca zadanie nie wymaga od podmiotów ubiegających się o dofinansowanie tak rozbudowanej dokumentacji jak instytucje publiczne, biorąc odpowiedzialność za późniejsze rozliczenie całości otrzymanej dotacji. Regranting sprawdza się przy mniejszych dotacjach i wtedy gdy to organizacja jest w stanie lepiej ocenić, na jakie zadania przekazać środki finansowe by rozwiązać dany problem społeczny.
Drugiego dnia szkolenia uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób należy przygotować się do zlecenia prowadzenia instytucji organizacji pozarządowej. Omawiano przykład publicznych świetlic środowiskowych, których możliwość przekazania prowadzenia przez organizacje pozarządowe rozważa Miasta Łódź. Kluczową kwestią jest zdobycie jak największej ilości informacji na temat społecznej i ekonomicznej efektywności zmiany formy prowadzenia świetlic (np. czy usługą objęta zostanie większa liczba mieszkańców, na ile zwiększy się jej jakość itp). Pamiętać należy również o podjęciu rozmów z potencjalnymi oponentami przekazania publicznej placówki w ręce ngo. Mogą to być np. pracownicy instytucji (obawiający się np. o zmianę warunków zatrudniania), radni, ale i również organizacje pozarządowe (np. obawiające się zwiększenia wymogów wobec dotychczas prowadzonych usług). Ważne jest by sprawdzić na czym zależy powyższym grupom, przeprowadzić konsultacje i przygotować racjonalne argumenty przemawiające za zleceniem instytucji dla ngo (np. wzmocnienie potencjału podmiotów III sektora, zmniejszenie kosztów administracyjnych, które są zwykle większe w placówkach prowadzonych przez samorząd).
Szkolenie dostarczyło dużo nowej wiedzy, a przede wszystkim świeżego spojrzenia na temat zlecenia zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Kluczowym wydaje się wniosek, że samorząd powinien starać się jak najbardziej wykorzystywać potencjał organizacji pozarządowych m.in ulepszając system zlecania zadań publicznych.
Projekt PI „Od partnerstwa do kooperacji” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Autorami projektu jest Centrum Inicjatyw Obywatelskich – organizacja pozarządowa ze Słupska wraz z Partnerami: Gminą Miastem Ustka i Uniwersytetem Warszawskim. Projekt realizowany jest w okresie od 1 listopada 2012 do 30 czerwca 2015 roku.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi