Przedstawiamy opisy czterech projektów z zakresu aktywizacji społecznej dzieci i młodzieży, które otrzymały dofinansowanie w ramach I edycji konkursu Funduszu Innowacji Społecznych dla Łodzi (FIS). FIS to inicjatywa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Łódzkiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Urzędu Miasta Łodzi. Zakłada ona wsparcie innowacyjnych pomysłów organizacji pozarządowych realizowanych na rzecz mieszkańców Łodzi.
Dotacje na innowacyjne projekty przyznane zostały w trybie dwóch następujących po sobie konkursów – pierwszego konkursu ogłaszanego przez UNDP oraz ŁFOP i drugiego przez UMŁ. Pomysły organizacji pozarządowych oprócz dotacji z Urzędu Miasta Łodzi, otrzymały dodatkowo do 10 tys zł. promesy dzięki wsparciu darczyńców zaangażowanym w FIS. To właśnie dzięki udziałowi sektora biznesu dofinansowanie innowacyjnych pomysłów było możliwe.
Stowarzyszenie "Mocni w Duchu" chce zaproponować Łodzi projekt „Silni razem”. Działania ukierunkowane są na aktywizację młodzieży pozbawionej wzorców postaw prospołecznych, wywodzącej się ze środowisk, w których dominuje postawa roszczeniowa. Przedsięwzięcie zakłada podnoszenie kompetencji społecznych i umiejętności w zakresie współdziałania w różnych formach organizacyjnych młodych ludzi w wieku 12-25 lat wywodzących się z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Istotą projektu jest kształtowanie odpowiedzialnych postaw poprzez kierowanie ich do angażowania się w działaniach na rzecz innych. Pośrednio adresatami projektu będą dzieci poniżej 12 roku życia, jako odbiorcy działań podejmowanych przez grupę docelową. Będą to dzieci z „Anieliska” oraz z sąsiadującego ze Świetlicą przedszkola. W ramach projektu realizowane będą działania, które w sposób naturalny wykorzystają pokłady pozytywnej energii jaka tkwi w każdym młodym człowieku. Przedsięwzięcie ma za zadanie przełamywać schematyczne myślenie na temat młodzieży ze środowisk ubogich jako o pokoleniu straconym. Młodzieży zaproponowana zostanie praca - tworzenie drobnych projektów jako formę nauki, jako najlepsza forma terapii, a ich realizację jako narzędzie do nawiązywania relacji. Realizacja projektu będzie obejmowała: warsztaty integracyjne „W przyjaźni siła i moc”, wspólne z dorosłymi organizowanie imprezy dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka, gier i zabaw w okresie wakacji, realizacji projektu autorstwa młodych, jak również stałej pomocy porządkowej w Świetlicy.
Fundacja Słonie na Balkonie powstała by pomagać dzieciom z problemami psychicznymi. Najważniejsi podopieczni Fundacji to pacjenci dziecięcego oddziału Szpitala im. dr J. Babińskiego przy ul. Aleksandrowskiej 159 w Łodzi. Dzieci cierpią na zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, nadpobudliwość, ADHD, zaburzenia zachowania, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia nerwicowe oraz zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię). Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Łodzi, którzy pobyt w szpitalu mają już za sobą powstał projekt. Pierwsze kroki ZOŚki czyli Zespołu Opieki Środowiskowej. W ramach projektu powstanie wakacyjna grupa terapeutyczna składająca się z 20 dzieci. W ciągu dwóch miesięcy ZOŚka czyli psycholog, psychiatra, pedagog, arteterapeuta i koordynator wolontariatu przygotują indywidualny plan pomocy środowiskowej dla wszystkich uczestników grupy, który będzie realizowany przez wolontariusza środowiskowego w ramach stałej współpracy z Fundacją po zakończeniu projektu. Fundacji zależy na tym, żeby chory mógł żyć i prawidłowo funkcjonować w swoim środowisku po zakończonej hospitalizacji i po zakończonym projekcie. Dla Zespołu Opieki Środowiskowej bardzo ważne jest zapobieganie powrotom dzieci do szpitala. Efekty pracy grupy terapeutycznej będzie można zobaczyć jesienią w centrum miasta, dzięki galerii zdjęć, którą stworzą jej uczestnicy.
Stowarzyszenie Twórców Kamienica 56 powstało w 2006 roku z inicjatywy kilkunastu łódzkich twórców i grup ludzi biznesu. Obecnie celem Stowarzyszenia są działania w zakresie kultury i sztuki. Obok działań artystycznych i promocyjnych powstał projekt ‘’Motylarnia’’ mający na celu wszelkie działania edukacyjne skierowane do dziecka i nakierowane na dziecko w naszym mieście. Głównymi działaniami projektu jest praca u podstaw nad edukacją dzieci i młodzieży, ale też rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy. Celem wszystkich propozycji zawartych w projekcie jest pokazanie problemu książki dla dziecka z zupełnie innej, nieznanej w Polsce strony. Książka jako obiekt artystyczny. Książka jako pierwsze dzieło sztuki. Książka – jako tekst kultury, punkt wyjścia do działania. Stowarzyszenie podkreśla wyjątkowość projektu polegającą na różnorodnej ofercie zajęć, spotkań, warsztatów, dyskusji, które inspirują do koniecznej dziś edukacji przez całe życie; zachęcają do kreatywności, otwarcia się na nowe trendy i działania. Poprzez te spotkania uczestnicy będą mogli uwrażliwić się na innych oraz „Widzieć Więcej” – jako motto przyświecające projektowi. Dotychczas Stowarzyszenie Twórców Kamienica 56 prowadziło takie działania jak: zajęcia z dziećmi „Papralnia” (cykle czterech spotkań z dziećmi - oddziaływanie na wszystkie zmysły) „Czytarenka” promocja wartościowej książki i działania artystyczne, warsztaty rękodzielnicze i wiele innych.
Fundacja Wsparcia Psychospołecznego w ramach projektu „Niepokonani” proponuje działania skierowane do młodzieży w wieku 13 – 23 lata (ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w tym objętej indywidualnym nauczaniem, oraz szkół wyższych), przejawiającej symptomy zaburzeń psychicznych (szczególnie o charakterze afektywnym), które utrudniają uczenie się, nawiązywanie relacji międzyludzkich, włączanie w różne formy życia społecznego. Oprócz wsparcia indywidualnego, projekt Fundacji Wsparcia Psychospołecznego zakłada aspekt zespołowy: trening umiejętności psychospołecznych oraz działalność na rzecz środowiska lokalnego. Pamiętając, że adresaci zadania najczęściej wykazują opór wobec prób włączania w pracę grupową, pierwszy etap procesu pomocowego będzie stanowił cykl spotkań indywidualnych, a drugim etapem będzie trening w małych grupach. W trzecim etapie beneficjenci zadania realizowanego przez Fundację Wsparcia Psychospołecznego będą mieli możliwość uczestniczenia w działaniach, w których wdrożą zdobyte umiejętności:
- przygotowując i prezentując przedświąteczny program artystyczny dla podopiecznych domu pomocy społecznej
- opracowując i przeprowadzając wywiad z jedną ze znanych osób życia publicznego-społecznego z terenu Łodzi; następnie zbiór wywiadów zostanie opublikowany. Kompleksowa koncepcja projektu „Niepokonani” – udzielanie specjalistycznej pomocy połączone ze wspólnymi działaniami na rzecz środowiska lokalnego – stwarza okazję budowania przez młodzież także osobistych sieci wsparcia na czas już po zakończeniu projektu.
Więcej informacji nt. Funduszu Innowacji Społecznych w Łodzi: