Pierwsza edycja inkubatora dla organizacji pozarządowych zakończona! Jakie działania zrealizowaliśmy? Jakie są ich efekty? Jak organizacje pozarządowe postrzegają inkubator? Staraliśmy się to przedstawić w krótkim podsumowaniu.
W ramach trwającego 1,5 roku projektu Łódzkie Centrum Organizacji Pozarządowych wspieraliśmy organizacje pozarządowe w całym województwie łódzkim. Na specjalną pomoc z naszej strony mogło liczyć 40 ngos'ów, które uczestniczyły w inkubatorze dla III sektora. Biorąc udział w tym programie każda z organizacji przez blisko rok współpracowała ze swoim coachem, który pomagał jej planować swoje działania i stworzyć ścieżkę rozwoju organizacji.
Poznajemy samych siebie
Początkiem pracy było zawsze spojrzenie na misję, wartości organizacji, a także poznanie otoczenia w którym działa.
- Najpierw patrzymy na organizację od wewnątrz, na jej mocne i słabe strony. Później wychodzimy na zewnątrz. Zastanawiamy się w jakim środowisku nasza organizacja funkcjonuje i jakie jego elementy możemy wykorzystać. Patrzymy również na to co nam zagraża i jak możemy tego uniknąć – mówi Melania Dominiak, coach i doradca w projekcie.
Mając taką analizę, organizacje zadawały sobie pytania, czy np. w pierwszej kolejności należy szukać środków finansowych na działalność organizacji, czy może lepiej najpierw zainwestować swój czas w autoedukację, bądź konsolidację zespołu organizacji. Później organizacja wybierała priorytety i rozpoczynała pracę nad ścieżka rozwoju organizacji. Dokument ten określał co w jakim czasie i przez kogo zostanie wykonane by osiągnąć postawione przez organizację cele.
- Cieszymy się, że organizacje skorzystały z oferty projektu. Oczywiście niektórzy skorzystali bardziej, drudzy mniej, ale to naturalne. My też nic nie narzucaliśmy. Organizacje miały prawo wyboru czy chcą planować ścieżkę na 1 rok czy na przykład na 3 lata - mówił, również pełniący rolę coacha i doradcy w projekcie Krzysztof Smug.
Pomoc z różnej strony
Organizacje z inkubatora miały zapewniony również udział w cyklu szkoleniowym gdzie uczyły się m.in zagadnień z zakresu: księgowości, promocji organizacji, fundraisingu, prawa w organizacjach pozarządowych oraz wielu innych tematów. Równolegle, zarówno w Łodzi, jak innych biurach lokalnych Centrum OPUS świadczone było doradztwo w podobnym zakresie.
– Przez półtora roku trwania projektu zerejestrowało się za naszą pomocą kilkadziesiąt nowych organizacji, pomogliśmy rozwiązać też szereg problemów administracyjno-prawnych, z którymi organizacje się borykały – zapewniał Krzysztof Smug.
Organizacje biorące udział w projekcie mogły również korzystać z infrastruktury inkubatora. Sala inkubatora często wykorzystywana była na spotkania członków różnych organizacji. Do użytku były również komputery z Internetem, czy biblioteka pozarządowa.
Szukając inspiracji
Inkubator oczami organizacji
- Dzięki udziale w inkubatorze zaczęliśmy wyszukiwać takie ścieżki, które byłyby spójne z naszą misją i celami. Przestaliśmy starać się dopasowywać swoje działania pod ogłaszane konkursy grantowe i zaczęliśmy realizować to co faktycznie chcemy robić - mówiła Katarzyna Mikołajczyk z Fundacji Fenomen. Nauczyliśmy się też współpracy z innymi organizacjami. Na rynku łódzkim jest wiele organizacji, które robią podobne rzeczy. Mogliśmy uczyć się wzajemnie od siebie i razem działać.
- Planując nasze działania w inkubatorze, rozpoczęliśmy m.in. szeroką promocję naszej organizacji. Zorganizowaliśmy zbiórkę publiczną, uzbieraliśmy środki na sprzęt rehabilitacyjny, pozyskaliśmy psy do dogoterapii. Uruchomiliśmy również stronę internetową naszej fundacji – mówiła Renata Chwalińska z Fundacji Mogę Więcej. Udało nam się również pozyskać grant na nasze działania z konkursu, o którym usłyszeliśmy właśnie podczas jednego ze szkoleń w inkubatorze.
- My z początku obawialiśmy się udziału w projekcie, bo trwał on aż rok czasu. Po kilku spotkaniach z naszym opiekunem już wiedzieliśmy, że ma to trwać tak długo, ponieważ musimy przejść pewien proces – mówił Kamil Kuligowski z Fundacji Form Art. Niezwykle istotne było to, że współpracowaliśmy z osobą z zewnątrz. Mogliśmy analizować na bieżąco to co robimy, a opiekun mógł zawsze spojrzeć na nasze pomysły inaczej i nam pomóc.
Inkubator w liczbach
- 140 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całego województwa łódzkiego, skorzystało z naszych usług
- opracowano 38 ścieżek rozwoju dla nowopowstałych i rozwijających się organizacji pozarządowych,
- przeprowadzono 14 szkoleń dla organizacji pozarządowych,
- przeprowadzono ponad 1400 godzin wszelkiego doradztwa i coachingu dla organizacji pozarządowych
- zorganizowano wizytę studyjną w Warszawie i Seminarium „Jaka współpraca z samorządem”
Projekt „Łódzkie Centrum organizacji Pozarządowych” był realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, a także jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: inf. własna lodzkie.ngo.pl