Projekt „Seniorzy, do dzieła” realizowany był od kwietnia do czerwca 2013 r. przez psychologów z Fundacji Subvenio. Był to cykl warsztatów psychologicznych adresowanych do osób w wieku około 60 lat i 60+. W ramach projektu odbyło się 26 spotkań aktywizująco-motywujących w 15 filiach bibliotecznych na terenie Łodzi.
„Seniorzy, do dzieła” to cykl warsztatów psychologicznych adresowanych do osób w wieku około 60 lat i 60+. Ich głównym celem było:
-
motywowanie seniorów do szeroko rozumianej aktywności,
-
uświadomienie im specyfiki potrzeb i ograniczeń wynikających z wieku,
-
pokazanie sposobów radzenia sobie ze wszystkimi barierami funkcjonalnymi,
-
wskazanie na różnorodność twórczych wyzwań pozwalających osobom starszym czerpać satysfakcję z życia
Projekt „Seniorzy, do dzieła” realizowany był od kwietnia do czerwca 2013 r. przez psychologów z Fundacji Subvenio.
W jego ramach odbyło się 26 spotkań aktywizująco – motywujących w 15 filiach bibliotecznych na terenie Łodzi.
Podczas warsztatów seniorzy dowiedzieli się, jak funkcjonuje pamięć i co robić, by zachować intelektualną sprawność do późnej starości. Przekonali się, jak duże znaczenia ma procesie opóźniania niekorzystnych zmian w organizmie starzejącego się człowieka mają różnorodne formy aktywności – umysłowej, fizycznej i społecznej, rozumianej m.in. jako utrzymywanie kontaktów towarzyskich. Uczestnicy uczyli się wykonywać proste ćwiczenia pomagające w wieku starszym wzmacniać swoje procesy poznawcze.
Uczestnicy zajęć dotyczących komunikacji interpersonalnej pracowali w parach. Dzięki temu każdy miał możliwość przyjrzeć się sobie w dwóch rolach: nadawcy i odbiorcy komunikatu oraz wykształcić umiejętność aktywnego słuchania. Pod okiem prowadzącego warsztaty psychologa grupa analizowała ćwiczenia, aby wspólnie nazwać najczęściej popełniane w procesie komunikacji błędy mogące wywoływać niepożądane konflikty, a następnie uczyła się, jak ich unikać.
Uczestnicy poznali i przećwiczyli sposoby prawidłowego porozumiewania się - mówienia o swoich potrzebach, obawach czy oczekiwaniach. Powinno to w przyszłości pozytywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie w rodzinie, grupie towarzyskiej, sąsiedzkiej i w społeczeństwie.
Celem warsztatów dotyczących problematyki emocji było uświadomienie seniorom, że w codziennym życiu ważna i potrzebna jest obecność różnych emocji - zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych. Uczestnicy poznali konstruktywne sposoby wyrażania i radzenia sobie z emocjami. Podstawą do ćwiczeń były autentyczne przeżycia i sytuacje z życia codziennego. Na ich przykładzie uczono się m.in. rozpoznać fizyczne symptomy nadchodzącej złości oraz w sytuacjach wzbudzających silne emocje skutecznie wykorzystywać nowo poznane na warsztatach „narzędzia”. Dużo czasu poświęcono problemowi oszustw i wyłudzeń, których częstymi ofiarami padają osoby starsze.
Warsztaty były dla prowadzących ważnym doświadczeniem, ale ich efekty docenili też seniorzy: „Teraz widzę, ile błędów popełniam rozmawiając z dziećmi” – powiedziała jedna z uczestniczek zajęć.
Fundacja Subvenio dziękuje kierownictwu bibliotek za życzliwość i ciepłe przyjęcie, a wszystkim seniorom za przybycie i aktywny udział w zajęciach.
Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych warsztatów wzbogacili swoją wiedzę na temat konsekwencji starzenia się, minusów wynikających z wieku, ale też plusów, czyli nowych, fascynujących wyzwań. Chcielibyśmy, aby wykorzystali ją dla aktywnej i zdrowej późnej dojrzałości.