Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
23 czerwca 2010 w sali konferencyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Łodzi odbyło się seminarium pod tytułem „Jawnie, przejrzyście, odpowiedzialnie. Standardy w organizacjach pozarządowych”.
Zebranych gości powitała koordynator biura Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego (gospodarz seminarium) – Agnieszka Reiske.
Jako pierwsza wystąpiła Anna Mazgal (przewodnicząca Europejskiej Sieci Federacji Krajowych ENNA oraz przedstawicielkaOgólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych OFOP). Jej wystąpienie było próbą uchwycenia najważniejszych problemów z jakimi na płaszczyźnie etycznej mogą borykać się organizacje pozarządowe. W bezpośredni i przystępny sposób opowiadała o dylematach, przed którymi może stanąć członek takiej organizacji, m.in. kiedy sponsoring może obrócić się przeciwko nam, jak wiele korzyści możemy czerpać z wewnętrznej krytyki swojej organizacji, dlaczego powinniśmy być odpowiedzialni za nasze projekty i monitorować je dłużej niż wyznacza to harmonogram. W wystąpieniu znalazło się także wiele praktycznych porad dla NGO-sów związanych z jawnością i dostępnością sprawozdań dla wszystkich zainteresowanych.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie przedstawiciela Fundacji im. S. Batorego – Błażeja Lenkowskiego, który opowiadał o projekcie „Masz głos, masz wybór”. Prowadzący namawiał wszystkich uczestników nie tylko do czynnego udziału w głosowaniu, ale także w lokalnych wyborach. Akcja społeczna „Masz głos, masz wybór” zorientowana jest na uświadamianie społeczeństwu, że na stopniu lokalnym wybory mogą być w dużej mierze pozbawione aspektu partyjnego, szczególnie w małych i średnich miastach, w których zwykle głosuje się na konkretnych ludzi. Udział w wyborach przedstawicieli NGO – ludzi na co dzień zaangażowanych w działania prospołeczne – jest szansą na kształtowanie realnego wpływu na życie lokalnych społeczności. Podczas wystąpienia odbyła się ożywiona dyskusja na temat możliwości i szans takiego działania.
Podobnie gorąca atmosfera towarzyszyła wystąpieniu Szymona Iwanowskiego na temat kodeksów etycznych [do pobrania prezentacja]. Pytanie o konieczność budowania kodeksów dla organizacji pozarządowych przyniosła wielorakie odpowiedzi, pod koniec jednak mało kto miał wątpliwości, że taka forma werbalizacji norm postępowania jest przydatnym źródłem wiedzy na temat organizacji i jej misji, a także jest szansą na jej rozwój. Podczas wystąpienia uczestnicy seminarium dowiedzieli się jak zbudować prawidłowy kodeks etyczny, który będzie spełniał postulowane cele, a nie jedynie „świecił przykładem” ze ścian biura, a także jak rozpoznać rzetelne i nierzetelne kodeksy istniejące w części przedsiębiorstw.
Na zakończenie seminarium wystąpił przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego – Włodzimierz Magin. Przybliżył on wszystkim zebranym informacje dotyczące formuły powstawania Rad Działalności Pożytku Publicznego zawartej w znowelizowanej Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Jednocześnie zrelacjonował postępy inicjatywy powołania takiej rady przy Marszałku Województwa Łódzkiego (inicjatywa Rady Organizacji Pozarządowych Woj. Łódzkiego).
Uczestnicy seminarium aktywnie uczestniczyli w każdej części seminarium, odnosząc realizowany zakres zagadnień do praktycznych działań swych organizacji oraz do możliwości ich wprowadzenia bądź zaakcentowania w czasie dalszej pracy. W szczególności podkreślono konieczność kontynuowania rozmów o odpowiedzialności i przejrzystości prac organizacji pozarządowych oraz istotność roli etyki i kodeksów etycznych zwłaszcza w prężnie działających NGO-sach.
Projekt "Jawnie, przejrzyście, odpowiedzialnie. Standardy w organizacjach pozarządowych" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – lidera projektu oraz partnerów - Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Źródło: Rada Organizacji Pozarządowych Woj. Łódzkiego
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.