Od sierpnia do listopada bieżącego roku Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS we współpracy z Charity Humanitarian Centre Abkhazety z Gruzji realizować będzie projekt pt. „Pokonfliktowa Rehabilitacja i Rozwój Młodzieży IDP’s w Gruzji”.
Zeszłoroczny konflikt zbrojny w Gruzji oprócz strat materialnych przyniósł też wiele problemów społecznych. W dużym stopniu uderzył on w ludzi młodych. Wielu z nich musiało opuścić swoje domy, doznając nierzadko uszczerbku psychicznego. Duża ilość młodych ludzi nie ma planu na życie. To właśnie z myślą o nich będziemy realizować nasz projekt.
Za cel postawiliśmy sobie zwiększenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności w zakresie metod pracy z młodzieżą przez pracowników i wolontariuszy Child-friendly Spaces (CFS) – czyli miejsc, gdzie dzieci i młodzież uchodźcza z terenu Osetii Południowej może spędzać czas wolny, bawiąc się, ucząc się języków obcych, albo wspólnie z opiekunem odrabiać pracę domową.
Wielu z pracowników CFS angażuje się w prace na rzecz uchodźców od dawna, niektórzy mają własne doświadczenia bycia uchodźcami: są to osoby, których dzieciństwo lub okres dojrzewania upłynęły również w cieniu konfliktu zbrojnego z lat 90. Osoby te doskonale rozumieją obecną sytuację młodzieży, dobrze znają potrzeby i problemy, z którymi się borykają ich rodzice i oni sami. Pracownikom tym brakuje natomiast nowych pomysłów i metod, aby zainspirować młodzież do działania, angażowania się w sprawy lokalne, aby przekonać młodych, że warto włączyć się teraz w kształtowanie swojej przyszłości i zmieniać otaczającą rzeczywistość na bardziej dla nich przyjazną.
Projekt rozpoczyna 6-dniowe szkolenie dla pracowników Centrum Abkhazety zaangażowanych w działalność Child-friendly Spaces, które odbędzie się w sierpniu. Pierwsze 4 dni warsztatów poświęcone zostaną metodom pracy z młodzieżą w trudnej sytuacji, umiejętnościom działania w zespole, a także diagnozie zasobów i problemów lokalnych. W trakcie tego modułu młodzież zwiększy swoją wiedzę z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju. W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z metodami działania Międzynarodowej Sieci Ekoklubów, sposobami identyfikacji i rozwiązywania problemów lokalnych, nauczą się również, jak zachęcać młodych ludzi do podejmowania inicjatyw dla siebie, swoich rówieśników, swojego otoczenia.
Kolejne dwa dni warsztatów przeznaczymy na zajęcia dla koordynatorów i wolontariuszy na temat pracy z uchodźcami. Ważne jest, by po szkoleniu uczestnicy umieli efektywnie wspierać uchodźców w rozwoju osobistym i zawodowym. Dzięki projektowi nauczą się oni przygotowywać warsztaty i szkolenia mające te cele realizować.
We wrześniu uczestnicy podzielą się na zespoły zadaniowe i wspólnie, korzystając z pomocy i rekomendacji polskich trenerów przygotują konspekty dwudniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży, które później samodzielnie przeprowadzą w wybranych przez siebie Child–friendly Spaces.
Więcej informacji na temat projektu:
Michał Marczyński
Olga Conop
Źródło: inf. wls. redakcja lodzkie.ngo.pl