Brzydactwo nabyte, reklamica zakaźna czy bilboardziak złośliwy to jedne z wielu miejskich chorób. Receptą na dobrą przestrzeń są bezpłatne warsztaty w łódzkich liceach.
W szkołach brakuje zajęć plastycznych, a młodzież nie dostrzega problemów nawet w teoretycznie dobrze znanym otoczeniu. Warsztaty mają na celu zwrócenie uwagi na problem estetyki w miastach, poprzez dyskusję nad dobrymi i złymi przykładami. Uczestnicy zajęć doświadczyli na własnej skórze problemów z jakimi boryka się przestrzeń (zaśmiecenie reklamami, brak spójnej kolorystyki budynków), badając najbliższe otoczenie szkoły. Zadaniem licealistów było postawienie diagnozy oraz stworzenie wirtualnych map przedstawiających zaobserwowane objawy.
Prezentacja wyników pracy była próbą znalezienia lekarstwa. Zdaniem licealistów potrzebne są nie tylko zmiany w prawie, ale przede wszystkim edukowanie mieszkańców.
Projekt zakończy się przepisaniem “recepty na dobrą przestrzeń”, którą będzie scenariusz warsztatów udostępniony na otwartej licencji. Oznacza to, że warsztaty będą mogły zostać przeprowadzone również w innych szkołach. Od kwietnia 2015 Fundacja Normalne Miasto - Fenomen we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Cirkula z Politechniki Łódzkiej zajmują się edukowaniem licealistów w zakresie estetyki w przestrzeniach publicznych. Zajęcia odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej oraz Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej w Łodzi.
Projekt finansowany jest z środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Warsztaty odbywają się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.
Więcej informacji na www.przestrzen.dlalodzi.info
Źródło: Fundacja Fenomen