Czy lodówka może zakochać się w zmywarce? Na kim spoczywa odpowiedzialność za wypadek autonomicznego samochodu? Dokąd zaprowadzi nas dynamiczny rozwój technologiczny? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć nowy obraz legendarnego reżysera.
Dzięki uprzejmości warszawskiej Kinoteki oraz dystrybutora filmowego Against Gravity mieliśmy okazję wybrać się na premierowy pokaz najnowszego dokumentu Wernera Herzoga, tym razem traktującego o postępie technologicznym. Niemiecki reżyser znany jest z doskonałych filmów dokumentalnych, w których porusza tematy czasami nieznane, czasami kontrowersyjne, a czasami z pozoru oczywiste, jednak wszystkie je przedstawia w taki sposób, że ciężko oderwać wzrok od ekranu.
Tym razem Herzog wziął na warsztat rozwój technologiczny, związane z tym korzyści, ale też zagrożenia. „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” – tak brzmi pełny tytuł filmu i trzeba przyznać, że nie tylko w widowni wzbudza on zadumę. Wypowiadający się w obrazie goście, wśród których zobaczymy m.in. geniusza Elona Muska czy legendarnego hakera Kevina Mitnicka, sami nierzadko wpadają w zadumę nad tym, o czym opowiadają. Bo sprawa technologii i jej obecności w naszym życiu nie jest tematem prostym.
– Rozwój sztucznej inteligencji cały czas przyspiesza, a my do końca nie wiemy w którym miejscu rewolucji jesteśmy – stwierdził po obejrzeniu filmu Konrad Szpunar, Mobilny Doradca w programie Nowe Technologie Lokalnie. – Dzisiaj wydaje się śmiesznym stawianie pytania "a co będzie, jeśli nasza zmywarka zakocha się w lodówce?". Ale autonomiczny samochód, który musi "podjąć decyzję" w sytuacji zagrożenia życia pasażera to rzeczywistość – dodaje.
Dokument Herzoga stawia wiele pytań, często bardzo trudnych i niewygodnych, podważających istotę tak dynamicznego, nie zawsze skoordynowanego rozwoju nowoczesnych technologii, ale nie daje na nie żadnych odpowiedzi. Zmusza do refleksji nad tym, w jaki sposób korzystamy z dobrodziejstw technologicznych, nie tylko jako ludzkość, ale jako jednostki żyjące w mocno zróżnicowanych pod tym kątem społeczeństwach.
Kluczowym pytaniem jest to dotyczące rozwoju nas, jako mieszkańców cyfrowego świata. Na jakim etapie rozwoju jesteśmy, skoro potrafimy odbierać sygnały z kosmosu, ale nie bylibyśmy w stanie na nie odpowiedzieć? Dokąd zmierzamy, tworząc autonomiczne samochody, lodówki, a nawet całe fabryki? Czy jesteśmy gotowi na to, jak daleko posunie się rozwój technologiczny w przeciągu najbliższych lat? Herzog zadaje nam bardzo ważne pytanie – czy ewolucja cyfrowa i biologiczna idą ze sobą w parze?
– Po obejrzeniu filmu wiem, że jesteśmy dalej niż nam wszystkim się wydaje – podsumowuje Szpunar. I nie da się ukryć, że ma rację.
Źródło: Technologie.ngo.pl