Jak co miesiąc, przedstawiciele lokalnych organizacji spotkali się w swoim gronie z ekspertami i specjalistami, aby wysłuchać prelekcji z szeroko pojętego zakresu technologicznego. Tym razem pojawili się nawet goście z zagranicy, z którymi warto nawiązać współpracę!
Nasza redakcja wybrała się na wschód, aby wziąć udział w spotkaniu lubelskiego TechKlubu, którego specjalnymi gośćmi byli studenci oraz aktywiści z Ukrainy. Spotkanie odbywało się w systemie dwujęzycznym (PL-ENG), a otworzył je Grygorij Zaspa z Państwowego Uniwersytetu Technologicznego w Czerkasach. Zagraniczny gość nakreślił sytuację rynku IT na Ukrainie - a ten okazuje się być trzecim najbardziej eksportowanym „towarem” naszych wschodnich sąsiadów, bo aż 90% branży informatycznej na Ukrainie to usługi outsourcingowe dla amerykańskich, europejskich i międzynarodowych korporacji.
Przy okazji dowiedzieliśmy o bardzo ciekawym projekcie działającym właśnie z Czerkasach, ale dostępnym dla chętnych z całego świata. Mowa o GeekHub, szczególnym projekcie społecznym mającym na celu uczenie studentów praktycznych rozwiązań, przy jednoczesnej współpracy na rzecz pożytku publicznego. Zaspa wyraźnie podkreślił, że jeśli jakaś organizacja pozarządowa z Polski miałaby ciekawy pomysł na wykorzystanie technologii, ale sama nie jest w stanie do zrealizować, GeekHub jest otwarty na tego typu współpracę. Może warto spróbować?
W następnej kolejności głos zabrał Maciej Laskowski z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej, która zresztą aktywnie wspiera TechKlub, użyczając sali wykładowej na czas spotkania oraz współpracując z lokalnymi organizacjami pod kątem technologicznym. Laskowski opowiadał o najnowszych przedsięwzięciach podejmowanych przez Politechnikę, takich jak badania nad motion capture, drukiem 3D czy skanowaniem przestrzennym oraz ich ewentualnym wykorzystaniu przez sektor pozarządowy.
Część prelegencką zamknął Piotr Celiński z Wydziału Politologii UMCS, działający w Instytucie Kultury Cyfrowej. Przedstawił najnowsze narzędzia stworzone z myślą o gromadzeniu i przetwarzaniu danych wykorzystywanych przez organizacje pozarządowe. Podkreślił również, że organizacje powinny bardziej otworzyć się na nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Inne miasta też nie odstawały!
W Krakowie, gdzie gośćmi byli Krzysztof Dobies (WOŚP), Urszula Podraza (Kraków Airport) oraz Albert Stęclik (VML Poland) rozmawiano o kryzysach cyfrowych i sposobach na radzenie sobie z nimi. Przysłowiowe już, wybuchające najczęściej w mało odpowiednim momencie kryzysy w social media są istotnym elementem strategii zarządzania komunikacją, również dla organizacji. Nauczenie radzenia sobie z nimi jest sprawą kluczową.
Gdańsk skupił się na komunikacji, przy czym temat rozpatrzono dwutorowo. Grzegorz Teter z Pressium opowiedział o tym, w jaki sposób skutecznie i prawidłowo komunikować się z dziennikarzami i mediami, natomiast Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć zaprezentowała najnowsze dzieło swojej organizacji, czyli platformę TuDu, o której zapewne już słyszeliście. To wygodne, internetowe narzędzie do kontaktów pomiędzy organizacjami i wolontariuszami.
Drugi z nadmorskich TechKlubów, odbywający się w Szczecinie, postawił na komunikację z odbiorcami internetowymi w jeszcze innej formie. Na temat idei webinariów oraz ich skutecznym przygotowaniu opowiedziała zebranym Marta Kostecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Drugi z prelegentów, Olgier Kosiba z MIGAJ.EU zajął się problematyką dostosowania treści w sieci do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mówił m.in. o tym, dlaczego warto skorzystać ze standardu WCAG 2.0 podczas budowy witryny internetowej oraz jak to zrobić, aby prawidłowo działało.
Nie mniej ciekawie było w Toruniu, gdzie Grażyna Mierzejewska ze Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorskiego Ośrodku Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK poruszyła zagadnienie geocachingu, czyli bardzo specyficznej i dającej wiele możliwości formie gry terenowej. Organizacje chcące aktywizować swoich odbiorców z pewnością mogą wykorzystać ideę geocachingu w swoich działaniach!
Jak widać, TechKluby nie zawiodły, po raz kolejny serwując swoim uczestnikom porcję technologicznej wiedzy, zarówno tej mniej, jak i bardziej zaawansowanej. Pamiętajcie, że comiesięczne spotkania są doskonałym miejscem nie tylko do zdobycia nowych informacji, ale nawiązania kontaktów, które być może zaowocują współpracą w przyszłości!
Źródło: Technologie.ngo.pl