List otwarty w sprawie planów likwidacji PFRON
Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych 'Miłosierdzie' w Kaliszu wystosowała list otwarty dotyczący projektu likwidacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach reform systemu podatkowego. Fundacja zwraca się z prośbą o rozpowszechnienie listu i przesyłanie uwag na jego temat do 31 marca 2003.
Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych “Miłosierdzie” w Kaliszu
do
Zakładów Pracy Chronionej
Zakładów Aktywizacji Zawodowej
Warsztatów Terapii Zajęciowej
Organizacji Pozarządowych działających na rzecz Osób Niepełnosprawnych
Uwagi dotyczące projektu likwidacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /PFRON/ w ramach reform systemu podatkowego.
W imieniu osób niepełnosprawnych, pragniemy wnieść następujące uwagi do zapowiadanych przez p. Grzegorza Kołodkę, Ministra Finansów, Wiceprezesa Rady Ministrów, zmian systemu podatkowego.
Uważamy pomysł likwidacji PFRON za bardzo niekorzystny dla osób niepełnosprawnych. Fundusz ten pozyskuje środki od zakładów pracy zatrudniających osoby niepełnosprawne poniżej 6% wskaźnika lub nie zatrudniających ich wcale.
Środki te przeznaczane są na rehabilitację osób niepełnosprawnych, prowadzenie określonej polityki i działań w stosunku do naszego środowiska i wyrównanie sytuacji osób niepełnosprawnych w zróżnicowanych ekonomicznie regionach. Połączenie środków PFRON ze środkami samorządów uczyni je łatwymi do przeznaczenia na inne cele, stworzy ponad 300 różnych powiatowych polityk społecznych, wykreuje nowe zagłębia ubóstwa i wegetacji osób niepełnosprawnych w najbiedniejszych powiatach. Włączenie funduszy pozyskiwanych na rehabilitację do funduszy budżetowych pozwoli “zapomnieć” o celu ich pozyskiwania. Analogicznie pozwalamy sobie przypomnieć, że jedna z byłych podwyżek akcyzy od paliw, przeznaczona na budowę dróg, została “zapomniana” i obecnie próbuje się wprowadzić obowiązkowe winiety na ten cel.
Także kolejny element reformy podatkowej – likwidacja ulg – dotyka głównie osoby niepełnosprawne, albowiem mają one – teoretycznie – prawo do niektórych z tych ulg, aczkolwiek z tego prawa mogą korzystać tylko osoby niepełnosprawne o wysokich dochodach, bo ci najubożsi zostali pozbawieni tej możliwości przy poprzedniej reformie służby zdrowia. Wprowadzone przy tejże reformie, odliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne od niewielkiego podatku sprawia, że nawet podstawowych ulg na wydatki rehabilitacyjne nie ma z czego odliczyć.
Wszystkie poprzednie doświadczenia wytworzyły w nas obawę przed każdą zmianą, bowiem dotyka ona zawsze osoby najuboższe. Nie jesteśmy przekonani, że uzdrowienie finansów winno odbywać się przez likwidację funduszy, ulg itp., a nie przez ich analizę i ulepszanie. Przez analogię można by twierdzić, że w sytuacji kryzysu, korupcji, niegospodarności kraju należało by go zlikwidować, a nie reformować, a tego, na szczęście, od czasów rozbiorów Polski, nikt nie proponuje.
PFRON dysponuje wyspecjalizowanymi służbami zajmującymi się gromadzeniem środków, ich podziałem i właściwym wykorzystaniem. Na dzień dzisiejszy nie widzimy innej instytucji zdolnej do takich działań i dlatego, naszym zdaniem, bezcelowa jest likwidacja jednej struktury i tworzenie w jej miejsce następnej, mającej spełniać te same zadania.
Mamy podstawy przypuszczać, że dokonuje się świadomej manipulacji informacją w celu kształtowania opinii publicznej. Po raz kolejny, tuż obok informacji o zamiarze likwidacji PFRON, ukazują się informacje o nieprawidłowościach w tym Funduszu (np.: ostatnia informacja o planach Min. Finansów podana w “Rzeczpospolitej” w dniu 28 lutego 2003, i artykuł pt.: “Luksus zamiast pomocy” zamieszczony w numerze z 4 marca tejże gazety). Obie te informacje, aczkolwiek prawdziwe, tak zestawione stanowią manipulację. Zastanawiamy, komu lub czemu służą te informacje.
Jeżeli istnieją jakieś nieprawidłowości, to są od tego odpowiednie służby – Urząd Skarbowy, Policja, Prokuratura, Sądy, czy też NIK. Całe środowisko osób niepełnosprawnych nie może ponosić konsekwencji za istniejącą patologię, lecz oczekuje informacji, jak się z tą patologią walczy.
Środowisko osób niepełnosprawnych oczekuje od sprawnego Państwa zainteresowania i pomocy tym osobom i tak już pokrzywdzonym przez los.
Oczekujemy zaniechania podjęcia decyzji o likwidacji PFRON, gdyż jest to jedyna instytucja w Polsce, która winna dbać o środowisko sprawnych inaczej, zapewniając im godne warunki życia i funkcjonowania w europejskim społeczeństwie.
Z wyrazami poważania
Przewodnicząca Rady Nadzorczej Krystyna Matuszak
Prezes Zarządu Fundacji Stanisław Bronz
Do wiadomości:
1. Prezes Rady Ministrów p. Leszek Miller
2. Marszałek Senatu prof. L. Pastusiak
3. Marszałek Sejmu M. Borowski
4. Przewodniczący wszystkich Klubów Parlamentarnych
5. Wojewoda Wielkopolski
6. Marszałek Sejmiku Wielkopolskiego
7. Przedstawiciele Zakładów Pracy Chronionej
Zakładów Aktywizacji Zawodowej
Warsztatów Terapii Zajęciowej i innych Organizacji
Pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych
8. List otwarty do mediów.
Przesyłając ten list zwracamy się do wszystkich Państwa, działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Prosimy o przesyłanie na adres Fundacji swoich uwag i sugestii w terminie do 31 marca 2003. Uwagi te zostaną przekazane za naszym pośrednictwem do Premiera, oraz Marszałków Senatu i Sejmu RP.