List otwarty: Społecznicy i artyści żądają zmian wobec bezpieczeństwa najmłodszych online
Przeszło 40 ludzi kultury, nauki, twórców i aktywistów podpisało się pod listem otwartym wzywającym polityków do zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszych w Internecie. Inicjatywa jest kolejnym elementem kampanii #ToNieJestNormalne, zainaugurowanej w maju tego roku.
Po niespełna roku od wybuchu afery „Pandora Gate” prawo zwalczające tzw. child grooming – czyli działania podejmowane w celu nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby wykorzystać je seksualnie – nadal nie zostało znowelizowane.
Dlatego w ramach kampanii #ToNieJestNormalne społecznicy z całego kraju podpisali list zwracający uwagę polityków na ten palący problem. Jak mówią sami sygnatariusze listu:
– Prawie 6 na 10 dorosłych Polaków twierdzi, że w dzieciństwie doświadczyło jakiejś formy wykorzystywania seksualnego w Internecie. Wzywamy decydentów do określenia, jakie nowe środki planują Państwo wesprzeć, aby powstrzymać wykorzystywanie dzieci online.
Wśród osób, które podpisały list znajdują się między innymi:
- Renata Durda, kierowniczka Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
- Dominika Słomińska, psycholożka dziecięca
- Wojciech Kardyś, ekspert ds. komunikacji social media
- Piotr Jacoń, dziennikarz
- Karol Paciorek, twórca cyfrowy
Pełna lista nazwisk wspierających inicjatywę znajduje się na stronie ToNieJestNormalne.com.
W praktyce list oraz kampania wzywają do uchwalenia rozporządzenia przygotowanego przez Komisję Europejską w sprawie zapobiegania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i zwalczania go. Jednak w ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego przepisy te nie zostały przez niego przyjęte, a tym samym nie wdrożyły ich państwa członkowskie UE.
Wśród propozycji KE znajdują się rozwiązania ułatwiające wykrywanie i zgłaszanie przypadków niegodziwego wykorzystania nieletnich w sieci, a także zapobieganie ponownemu wprowadzeniu tego rodzaju treści do niej. Obowiązki monitoringu zasobów platform komunikacyjnych i społecznościowych przez algorytmy sztucznej inteligencji nałożone zostaną na ów serwisy i ich właścicieli. Nowe przepisy wymagają wdrażania projektów zapewniających domyślne ustawienia prywatności dla niepełnoletnich użytkowników, skuteczną weryfikację wieku, przyjazne dzieciom mechanizmy raportowania i funkcje, które utrudniają przestępcom dotarcie do setek użytkowników będących dziećmi, w tym samym czasie.
– Chcemy, by nowe regulacje prawne nakładały na platformy online ocenę ryzyka użycia ich do seksualnego wykorzystywania dzieci i podjęcie kroków w celu zmniejszenia tego zagrożenia. Prawo powinno nakładać na firmy technologiczne obowiązek wykrywania, zgłaszania i usuwania materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci w celach seksualnych – mówi Maja Staśko, ambasadorka kampanii, dziennikarka i aktywistka społeczna. – Kolejnym krokiem jest utworzenie niezależnego centrum UE ds. zapobiegania i zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci – dodaje Staśko.
Warto zwrócić również uwagę, iż Internet ułatwił przestępcom udostępnianie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci i zbliżanie się do nich w sieci. W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost liczby przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie. Liczba zgłoszeń dotyczących tego rodzaju nadużyć znacznie wzrosła podczas pandemii, a w 2021 r. na całym świecie odnotowano prawie 30 milionów zgłoszeń podejrzeń o wykorzystywanie seksualne dzieci. Potrzebują one lepszej ochrony przed tym przerażającym nadużyciem
Z kolei według badania zrealizowanego w ramach kampanii #ToNieJestNormalne w kwietniu br. aż 57 proc. ankietowanych przyznało, że doświadczyło nieodpowiednich komentarzy o charakterze seksualnym, zdjęć, filmów lub kontaktu online ze strony osoby dorosłej, będąc niepełnoletnim. Wśród kobiet w wieku 18-25 lat odsetek ten wzrósł do 76 proc.
O #ToNieJestNormalne:#ToNieJestNormalne to nowa kampania, której celem jest przełamanie ciszy wokół uwodzenia online i wykorzystywania seksualnego dzieci w następstwie Pandora Gate. Wzmacniamy dowody i historie, aby położyć kres normalizacji wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie.
Adres www kampanii: toniejestnormalne.com
-
LIST OTWARTY
pdf ・147.63 kB